WALTER TOOLS 21311-M7X0.75 Straight Flute Tap, M7X0.75 Thread Size, 15 mm Thread Length, 80 mm Length | CU9BQC 426Z22
WALTER TOOLS 21311-M7X0.75 5077343 Straight Flute Tap, M7X0.75 Thread Size, 15 mm Thread Length, 80 mm Length
Item: CU9BQCModel: 21311-M7X0.75Cross Ref: 426Z22 / 5077343
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Straight Flute Tap
55% Thread Drill Size 6.4 mm
65% Thread Drill Size 1/4"
75% Thread Drill Size D
Clamping Width 0.217"
Connection Dia. 0.276"
Coolant Fed Non Coolant Through
Driving Square Length 0.315"
Extended Neck Yes
Finish Bright
Functional Length 3.15"
Number Of Flutes 3
Overall Length 80 mm
Shank Dia. 7 mm
Shank Length 50 mm
Spiral Direction Neutral
Square Size 5.5 mm
Thread Direction Right Hand
Thread Length 15 mm
Thread Limit 6H
Thread Limit/class Of Fit 6H
Thread Pitch 0.75 mm
Thread Size M7 x 0.75
Thread Standard Metric Fine
Usable Length 1.181"