WALTER TOOLS 21311-M4X0.5 Straight Flute Tap, M4X0.5 Thread Size, 12 mm Thread Length, 63 mm Length | CU9BMK 426Z18
WALTER TOOLS 21311-M4X0.5 5077339 Straight Flute Tap, M4X0.5 Thread Size, 12 mm Thread Length, 63 mm Length
Item: CU9BMKModel: 21311-M4X0.5Cross Ref: 426Z18 / 5077339
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Straight Flute Tap
55% Thread Drill Size 3.65 mm
65% Thread Drill Size 9/64"
75% Thread Drill Size 3.5 mm
Clamping Width 0.134"
Connection Dia. 0.177"
Coolant Fed Non Coolant Through
Driving Square Length 0.236"
Extended Neck Yes
Finish Bright
Functional Length 2 12/25"
Number Of Flutes 3
Overall Length 63 mm
Shank Dia. 4.5 mm
Shank Length 42 mm
Spiral Direction Neutral
Square Size 3.4 mm
Thread Direction Right Hand
Thread Length 12 mm
Thread Limit 6H
Thread Limit/class Of Fit 6H
Thread Pitch 0.5 mm
Thread Size M4 x 0.5
Thread Standard Metric Fine
Usable Length 0.827"