WALTER TOOLS 21311-M3X0.35 Straight Flute Tap, M3X0.35 Thread Size, 9 mm Thread Length, 56 mm Length | CU9BLJ 426Z16
WALTER TOOLS 21311-M3X0.35 5077336 Straight Flute Tap, M3X0.35 Thread Size, 9 mm Thread Length, 56 mm Length
Item: CU9BLJModel: 21311-M3X0.35Cross Ref: 426Z16 / 5077336
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Straight Flute Tap
55% Thread Drill Size 2.75 mm
65% Thread Drill Size 2.7 mm
75% Thread Drill Size 2.65 mm
Clamping Width 0.106"
Connection Dia. 0.138"
Coolant Fed Non Coolant Through
Driving Square Length 0.236"
Extended Neck Yes
Finish Bright
Functional Length 2.205"
Number Of Flutes 3
Overall Length 56 mm
Shank Dia. 3.5 mm
Shank Length 38 mm
Spiral Direction Neutral
Square Size 2.7 mm
Thread Direction Right Hand
Thread Length 9 mm
Thread Limit 6H
Thread Limit/class Of Fit 6H
Thread Pitch 0.35 mm
Thread Size M3 x 0.35
Thread Standard Metric Fine
Usable Length 0.709"