TSUBAKI BSEU70-45 Cam Clutch, 45mm Size
Get it by Monday, May 25
€1,089.91 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Cam Clutch |
| B (slot Width) | 0.709" |
| D (diameter) | 6.496" |
| E | 0.394" |
| End To Center-line | 5.512" |
| Inner Race Keyway | 14 mm x 3 4/5 mm |
| L (width) | 0.787" |
| L1 (overall Width) | 2.323" |
| Max. Overrunning Speed | 350 RPM |
| N Slot Height | 1.378" |
| Tab Width | 3.15" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 8.1 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS DHCM Daylight Control, Daylight Photocell Control
- GROVE GEAR EL8300529.24 EL-HM830-20-H1-140-24 Worm Reducer, 20:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Aluminum
- EATON A27SRE45T024 Definite Purpose Starter, 45A, 24 V, 50/60 Hz, 3-Phase, Non-Reversing
- GRAINGER 14830_48_0 Stainless Steel Round Tube 316, 5/16 Inch Dia, 4 Ft Length, 0.028 Inch Wall Thick
- EATON 3CA3C1GB3C1G0 Clockwise Orientation Rocker Button/Actuator, Snap-In Mount, Thermoplastic, 180 Deg.
- MASTERDRIVES L090-5/8 Jaw Coupling Hub, 5/8 Inch Size
- PROCON 134D165F11GA Rotary Vane Pump, Brass, 165 GPH, EPDM/Nitrile, External Adjust
- MORSE CUTTING TOOLS 33918 Threading Tape Kit, ‎3 Piece 8-32 Size, Gh1 4 Flute
Explore More
- KEYSHAFT
- Arc Welder Accessories
- LED Outdoor Light Fixture Accessories
- Structural Framing System Acc.
- Strip Door Hardware
- High Temperature Lead Wire
- ANSELL Class 0 Electrical Gloves, 14 Inch, Yellow
- SALISBURY Class 0 Electrical Gloves Kit, 11 Inch, Black
- HOWARD LEIGHT Earplug Refill Bags
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, Direct Thermal, 51 x 19 mm Size
- IDEAL Conduit Bender Inch Emt No Handle
- STEARNS BRAKES Lever Arms
- ENERPAC Threaded Hollow Saddles
- TORBAL Bench Scales
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TSUBAKI BSEU70-45 Cam Clutch, 45mm Size
€1,089.91 /unit
