TSUBAKI BSEU70-55 Cam Clutch, 55mm Size
Get it by Monday, May 25
€1,089.91 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Cam Clutch |
| B (slot Width) | 0.709" |
| D (diameter) | 6.496" |
| E | 0.394" |
| End To Center-line | 5.512" |
| Inner Race Keyway | 16 mm x 4.3 mm |
| L (width) | 0.787" |
| L1 (overall Width) | 2.323" |
| Max. Overrunning Speed | 350 RPM |
| N Slot Height | 1.378" |
| Tab Width | 3.15" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 8.1 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- MORSE CUTTING TOOLS 43283 Cutting End Mill, 13/16 x 7/8 x 1Â 7/8 x 6Â 1/8 Inch Size, 4 Flute, Double End
- VERMONT GAGE 191411110 Trilock Gage, Class Z, Go, Steel
- EATON FWF3063VL Molded Case Circuit Breaker, F-Frame, Type Fwf, 3-Pole, 63A, 690 Vac, 40 Kaic At 415 Vac
- HONEYWELL R8285B1038/U
- EATON 7073C54P01 Upper Front Or Back Panel, 1-Phase 600 VAC Type Distribution Transformer
- APOLLO VALVES 70143101457 Bronze 2 Pcs Ball Valve with SS Lever and Nut, Side-Vented Ball Uni-Directional, Oxygen Cleaned 1/2 Inch, 2 x FNPT
- MORSE CUTTING TOOLS 58070 Cutting End Mill, ‎23/64 Inch Dia., 3/8 Inch Shank
- TB WOODS 5R8V2000 Narrow V-Belt, Neoprene, 8V Belt Type, 200 inch Length, 5 Ribs
Explore More
- KEYSHAFT
- Panel Indicator Lights
- Hand Grinder Accessories
- Rope Grabs
- Fuse Links
- Brazing Alloys
- KRYTOX 283AC Series Aerospace Rust Inhibited Grade Fluorinated Grease
- ASHCROFT 1188 Low Pressure Bellow Gauges, Brass
- TEMPCO NHW Series Mica Insulated Nozzle Heaters
- K2 COMMERCIAL HARDWARE Standard Duty Hydraulic Door Closer
- APPROVED VENDOR Clamp Hose 3/4 Inch Size
- EATON Safety Switch Bases
- DAYTON Protectors
- JOMAR VALVE Gas Ball Valves, 2 Piece, 600 WOG
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TSUBAKI BSEU70-55 Cam Clutch, 55mm Size
€1,089.91 /unit
