FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Cam Clutch |
| Bore Size | 0.984" |
| D (diameter) | 4.646" |
| End To Center-line | 4.331" |
| Inner Race Keyway | 8 mm x 3.3 mm |
| L1 (overall Width) | 2.165" |
| Max. Overrunning Speed | 450 RPM |
| N Slot Height | 1.378" |
| Tab Width | 1.575" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- BROWNING 1882117 H6015X 1 5/8 Finished Bore Single Sprocket, 60 Chain, Hardened Teeth, 3.98 in OD, 1-5/8 in Bore Dia, 3.607 in Pitch Dia
- SECURALL PRODUCTS C360 Acids/ Corrosives Storage Cabinet, Self-Close/ Self-Latch, Safe-T-Door, 60 Gallon
- EATON HVX025A2-2A1N1B5CAD3 Adjustable Frequency Drive, 25 HP, No Brake Chopper, NEMA Type 12, EMC H, 230 V, N2
- VULCAN HART 708065 Rear Baffle Support Bracket
- ACME ELECTRIC T2536171S Distribution Transformer, Low Voltage, Single Phase, 600/120V, 15kVA
- VERMONT GAGE 911181300 Pin Gage, Class ZZ, Go, BG, 0.813 Inch Size
- NORLAKE 917 NOR-LAKE SCIENTIFIC 917
- BEHRINGER SYSTEMS ST-UCN-99-TM6 BEHRINGER PIPE SYSTEMS ST-UCN-99-TM6
Explore More
- KEYSHAFT
- Paint Brushes
- Capacitors
- Hand Lamps
- Pool Light Junction Boxes
- Aluminum Square Tube Stock
- HELICOIL Complete Working Gages, UNC, 3B
- ANSELL 88-356 Alphatec Blue Unlined Food Processing And Chemical Gloves
- GLOBE SCIENTIFIC Griffin Style Beakers, Polymethylpentene, Molded Graduations
- ANVIL AS718 Series Flat Angle Plates
- DURHAM MANUFACTURING Storage Cabinets, Standard Door
- COOPER B-LINE Group Meter Mains Without Bypass
- SGS PRO Oval or Egg Burs
- OETIKER Hose Clamp Assortment Kits
- SQUARE D PowerPact HDL Series Molded Case Circuit Breakers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TSUBAKI BSEU40-25 Cam Clutch, 25mm Size
€680.94 /unit
