FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Miniature Ball Bearing |
| Abec Rating | 1 |
| Abec Tolerance | 1 |
| Ball Material | Alloy Steel |
| Ball Material Grade | Grade AISI 52100 |
| Bearing Industry No. | 609 |
| Bore Dia. | 9 mm |
| Bore Diameter Tolerance | -0.008 mm to 0 mm |
| Cage Type | Shielded |
| Closure | Double Shielded |
| Closure & Seal Type | Double Shielded |
| Dynamic Load Capacity | 755 lbf. |
| Dynamic Radial Load Capacity | 755 lbf. |
| For Environment | Oily, Greasy |
| Includes Retaining Ring | No |
| Lubricant Material | Polyrex EM |
| Max. Speed | 38000 RPM |
| Max. Temp. | 302°F |
| Miniature Bearing | Yes |
| Minimum Temperature | -40°F |
| Outer Ring Width | 7 mm |
| Outside Diameter | 24 mm |
| Outside Diameter Tolerance | -0.009 mm to 0 mm |
| Retaining Ring Dia. | Not Applicable |
| Retaining Ring Groove | No |
| Retaining Ring Thickness | Not Applicable |
| Ring Material | Alloy Steel |
| Ring Material Grade | Grade AISI 52100 |
| Shield Material | Stainless Steel |
| Standards | Afbma, Iso Certified 9001 |
| Static Load Capacity | 325 lbf. |
| Static Radial Load Capacity | 325 lbf. |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.02 |
| Ship height (cm) | 2.4 |
| Ship length (cm) | 2.4 |
| Ship width (cm) | 0.7 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Closure | Outside Dia. | Ring Material | Outer Ring Width | Cage Material | Industry Number | Retaining Ring Groove | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6000/C3 | - | Open | 26 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6000 | No | €5.35 | |
| 6001/C3 | 12 mm | Open | 28 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6001 | No | €5.64 | |
| 6002/C3 | 15 mm | Open | 32 mm | Alloy Steel | 9 mm | Steel | 6002 | No | €6.25 | |
| 6003/C3 | 17 mm | Open | 35 mm | Alloy Steel | 10 mm | Steel | 6003 | No | €7.09 | |
| 6004/C3 | 20 mm | Open | 42 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6004 | No | €9.12 | |
| 6005/C3 | 25 mm | Open | 47 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6005 | No | €10.65 | |
| 6006/C3 | 30 mm | Open | - | Alloy Steel | 13 mm | Steel | 6006 | No | €12.98 |
Explore Products
- VERMONT GAGE 141210570 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.1057 Inch Size
- U.S. MOTORS U10P3D Motor 3 Phase 10 Hp 1200 208-230/460v Eff 91.7
- COTTERMAN 1506R2630A6E20B4C1P6 Rolling Ladder Unassembled Handrail Platform 60 Inch Height
- GATES 19MGT-5301-150
- TB WOODS 14MPCC112037 QT Power Chain II Belt Sprocket, Polyurethane, 37mm Belt Width, 1120mm Pitch Length
- MAIN FILTER INC. MF0367770 1320D003BHHC2 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 25.62 Inch Height
- MAG-MATE 187X4X4C5 Magnet Material, Ceramic Block, 4 x 4 x 0.187 Inch Size
- APPROVED VENDOR U51016.016.0050 Machine Screw, 8-32 Thread Size, SS, 1/2 In Lg.
Explore More
- KEYSHAFT
- Taping Tools Trowels and Floats
- Pneumatically Actuated Butterfly Valves
- Aluminum Service Poles
- Helical Thread Insert Kits
- EPDM Tubing
- CONDOR Leather Gloves, Full Finger, Premium, Double Palm, Cowhide
- PROTO Impact Socket, 1/4 Inch, Metric, Forged Alloy Steel, Spline Hex
- ABUS Lockout Padlock, Keyed Alike
- VIEGA PROPRESS Tailpiece, Press x Female Union
- GLOBE SCIENTIFIC Label Rolls, Cryo, Direct Thermal, 38 x 19 mm Size
- BRADY Vehicle Placard, Oxidizer 5.2 With Pictogram
- VERMONT GAGE Wire Measuring Gages
- SPEARS VALVES PVC Schedule 80 DWV Fabricated Fitting Double Wyes, Socket x Socket x Socket x Socket
- EATON IQ260 Single-Unit Enclosed Meters
- TB WOODS Shaft Collar Disc Kit
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRITAN 609 ZZ PRX Miniature Ball Bearing, 609, Dbl Shield, 9 mm Bore, 24 mm OD, 7 mm Width, Alloy Steel Ring
€6.99 /unit

