FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Miniature Ball Bearing |
| Abec Rating | 1 |
| Abec Tolerance | 1 |
| Ball Material | Alloy Steel |
| Ball Material Grade | Grade AISI 52100 |
| Bearing Industry No. | 624 |
| Bore Dia. | 4 mm |
| Bore Diameter Tolerance | -0.008 mm to 0 mm |
| Cage Type | Shielded |
| Closure | Double Shielded |
| Closure & Seal Type | Double Shielded |
| Dynamic Load Capacity | 290 lbf. |
| Dynamic Radial Load Capacity | 290 lbf. |
| For Environment | Oily, Greasy |
| Includes Retaining Ring | No |
| Lubricant Material | Polyrex EM |
| Max. Temp. | 302°F |
| Maximum Speed | 48000 RPM |
| Min. Temp. | -40°F |
| Miniature Bearing | Yes |
| Outer Ring Width | 5 mm |
| Outside Dia. | 13 mm |
| Outside Dia. Tolerance | -0.008 mm to 0 mm |
| Retaining Ring Dia. | Not Applicable |
| Retaining Ring Groove | No |
| Retaining Ring Thickness | Not Applicable |
| Ring Material | Alloy Steel |
| Ring Material Grade | Grade AISI 52100 |
| Shield Material | Stainless Steel |
| Standards | Afbma, Iso Certified 9001 |
| Static Load Capacity | 110 lbf. |
| Static Radial Load Capacity | 110 lbf. |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship height (cm) | 1.3 |
| Ship length (cm) | 1.3 |
| Ship width (cm) | 0.5 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Closure | Outside Dia. | Ring Material | Outer Ring Width | Cage Material | Industry Number | Retaining Ring Groove | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6000/C3 | - | Open | 26 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6000 | No | €5.35 | |
| 6001/C3 | 12 mm | Open | 28 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6001 | No | €5.64 | |
| 6002/C3 | 15 mm | Open | 32 mm | Alloy Steel | 9 mm | Steel | 6002 | No | €6.25 | |
| 6003/C3 | 17 mm | Open | 35 mm | Alloy Steel | 10 mm | Steel | 6003 | No | €7.09 | |
| 6004/C3 | 20 mm | Open | 42 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6004 | No | €9.12 | |
| 6005/C3 | 25 mm | Open | 47 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6005 | No | €10.65 | |
| 6006/C3 | 30 mm | Open | - | Alloy Steel | 13 mm | Steel | 6006 | No | €12.98 |
Explore Products
- MICRO 100 GEM-156-4 End Mill, 0.1562 Inch Cutter Dia., 0.563 Inch Length of Cut, 0.1875 Inch Shank Dia.
- EATON C445BD-SDNM Intelligent Motor Management Relay
- CGW ABRASIVES 36143 Abrasive Cut-Off Wheel
- T&S 5F-8WWX08 Faucet, 8 Inch Wall Mount, 8 Inch Swing Nozzle, 4 Inch Wrist-Action Handles
- GRAINGER 6-OM 304#4-16Gx48x120 Silver Stainless Steel Sheet, 4 Ft X 10 Ft Size, 0.058 Inch Thick, Textured Finish
- SANDVIK COROMANT CCMT 3(2.5)1-MF 2220 Turning Insert, Finishing, Diamond, Ccmt, Neutral
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL45105 Flush Receptacle, 30A, 250VDC/600VAC, 50-400 Hz 4-Pole, 5-Wire Grounding
- GRAINGER 11717_36_0 A2 Tool Steel Rectangular Bar, 0.09375 Inch Thick
Explore More
- KEYSHAFT
- Regenerative Blower Relief Valves
- HID Fixture Accessories
- Filter Bags
- Keyed Shafts
- Threadlockers
- AKRO-MILS 13014 Stak-N-Store Bins
- DESTACO 385-R Series Pull Action Latch Clamps
- JACKSON SAFETY Due North All-Purpose Industrieal Ice Traction Aids-Replaceable Spikes
- ANVIL AS300KO Series Channel With Knock Outs
- HUMBOLDT Burette Clamps
- LIFTOMATIC High Volume Forklift Mounted Drum Handlers
- GRAINGER Hex Nipples
- SIOUX CHIEF PowerPEX ASTM F1807 Preformed Copper Bullets
- SPEAKMAN Vintage Shower Heads
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRITAN 624 ZZ PRX Miniature Ball Bearing, 624, Dbl Shield, 4 mm Bore, 13 mm OD, 5 mm Width, Alloy Steel Ring
€7.82 /unit

