FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Miniature Ball Bearing |
| Abec Rating | 1 |
| Abec Tolerance | 1 |
| Ball Material | Alloy Steel |
| Ball Material Grade | Grade AISI 52100 |
| Bearing Industry No. | 605 |
| Bore Dia. | 5 mm |
| Bore Diameter Tolerance | -0.008 mm to 0 mm |
| Cage Type | Shielded |
| Closure | Double Shielded |
| Closure & Seal Type | Double Shielded |
| Dynamic Load Capacity | 4900 lbf. |
| Dynamic Radial Load Capacity | 4900 lbf. |
| Flange Type | Non Flanged |
| For Environment | Oily, Greasy |
| Includes Retaining Ring | No |
| Lubricant Material | Polyrex EM |
| Max. Speed | 44000 RPM |
| Max. Temp. | 302°F |
| Min. Temp. | -40°F |
| Miniature Bearing | Yes |
| Outer Ring Width | 5 mm |
| Outside Dia. | 14 mm |
| Outside Dia. Tolerance | -0.008 mm to 0 mm |
| Retaining Ring Dia. | Not Applicable |
| Retaining Ring Groove | No |
| Retaining Ring Thickness | Not Applicable |
| Ring Material | Alloy Steel |
| Ring Material Grade | Grade AISI 52100 |
| Shield Material | Stainless Steel |
| Standards | Afbma, Iso Certified 9001 |
| Static Load Capacity | 115 lbf. |
| Static Radial Load Capacity | 115 lbf. |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship height (cm) | 1.4 |
| Ship length (cm) | 1.4 |
| Ship width (cm) | 0.5 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Closure | Outside Dia. | Ring Material | Outer Ring Width | Cage Material | Industry Number | Retaining Ring Groove | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6000/C3 | - | Open | 26 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6000 | No | €5.35 | |
| 6001/C3 | 12 mm | Open | 28 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6001 | No | €5.64 | |
| 6002/C3 | 15 mm | Open | 32 mm | Alloy Steel | 9 mm | Steel | 6002 | No | €6.25 | |
| 6003/C3 | 17 mm | Open | 35 mm | Alloy Steel | 10 mm | Steel | 6003 | No | €7.09 | |
| 6004/C3 | 20 mm | Open | 42 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6004 | No | €9.12 | |
| 6005/C3 | 25 mm | Open | 47 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6005 | No | €10.65 | |
| 6006/C3 | 30 mm | Open | - | Alloy Steel | 13 mm | Steel | 6006 | No | €12.98 |
Explore Products
- TITAN FASTENERS SVB12B
- EATON 2606D56G13 Field Mount Shunt Trip, 24 VDC
- DAYTON 7HR06 Blower With Drive Package 115/230 Volt
- SPEEDAIRE TT1230B01300021G Hammer Frame Pin, 2YRG9
- BROWNING 4/5V50.0-QD-J
- CENTURY RF6403 Motor Shaded Pole 1/10 Hp 1050 115/208-230 42y
- BALDOR / DODGE 139440 P2B512-ISN-202FS P2B512-ISN-202FS
- WOODHEAD 1301430013 1407D163 Cordset 16 Gauge SOOW, 2 Pole/2 Wire, 30.48m, 250V
Explore More
- KEYSHAFT
- Tool Sharpeners
- Sanitary Check Valves
- Dust Mops
- Clevis Pins
- Spiral Saw Accessories
- LEATHERHEAD TOOLS SET Tools, Halligan Bars
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 480V Delta Primary Volts, 208Y/120 Secondary Volts, Copper Windings
- HARVEL CLEAR PVC Tee Fittings
- LUBE Sight Plug Gage
- DIXON Rigid Male Adapters
- EATON KDC Series Molded Case Circuit Breaker Frames, K Frame
- LABCONCO AirFlow Monitors
- GROVE GEAR NH Series, B-R Style, 815 Size, Ironman Narrow Housing Worm Gear Reducers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRITAN 605 ZZ PRX Miniature Ball Bearing, 605, Dbl Shield, 5 mm Bore, 14 mm OD, 5 mm Width, Alloy Steel Ring
€10.23 /unit

