FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Miniature Ball Bearing |
| Abec Rating | 1 |
| Abec Tolerance | 1 |
| Ball Material | Alloy Steel |
| Ball Material Grade | Grade AISI 52100 |
| Bearing Industry Number | 623 |
| Bore Dia. | 3 mm |
| Bore Diameter Tolerance | -0.008 mm to 0 mm |
| Cage Type | Shielded |
| Closure | Double Shielded |
| Closure & Seal Type | Double Shielded |
| Dynamic Load Capacity | 140 lbf. |
| Dynamic Radial Load Capacity | 140 lbf. |
| For Environment | Oily, Greasy |
| Includes Retaining Ring | No |
| Lubricant Material | Polyrex EM |
| Max. Speed | 60000 RPM |
| Max. Temp. | 302°F |
| Min. Temp. | -40°F |
| Miniature Bearing | Yes |
| Outer Ring Width | 4 mm |
| Outside Dia. | 10 mm |
| Outside Diameter Tolerance | -0.008 mm to 0 mm |
| Retaining Ring Dia. | Not Applicable |
| Retaining Ring Groove | No |
| Retaining Ring Thickness | Not Applicable |
| Ring Material | Alloy Steel |
| Ring Material Grade | Grade AISI 52100 |
| Shield Material | Stainless Steel |
| Standards | Afbma, Iso Certified 9001 |
| Static Load Capacity | 50 lbf. |
| Static Radial Load Capacity | 50 lbf. |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship height (cm) | 1 |
| Ship length (cm) | 1 |
| Ship width (cm) | 0.4 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Closure | Outside Dia. | Ring Material | Outer Ring Width | Cage Material | Industry Number | Retaining Ring Groove | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6000/C3 | - | Open | 26 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6000 | No | €5.35 | |
| 6001/C3 | 12 mm | Open | 28 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6001 | No | €5.64 | |
| 6002/C3 | 15 mm | Open | 32 mm | Alloy Steel | 9 mm | Steel | 6002 | No | €6.25 | |
| 6003/C3 | 17 mm | Open | 35 mm | Alloy Steel | 10 mm | Steel | 6003 | No | €7.09 | |
| 6004/C3 | 20 mm | Open | 42 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6004 | No | €9.12 | |
| 6005/C3 | 25 mm | Open | 47 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6005 | No | €10.65 | |
| 6006/C3 | 30 mm | Open | - | Alloy Steel | 13 mm | Steel | 6006 | No | €12.98 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0217411 LPB426V12 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 25.86 Inch Height
- INSIZE 2872-10 Electronic Thickness Gage, 0 to 0.400 Range, 0.0005 Inch Resolution
- VICKERS 002715
- NEW PIG KITR403 Spill Kit Refill 74 gal.
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS KP8W
- MEM CO 4-28B6 Barb Fitting, Brass, 1/4 Inch Pipe Size
- MAIN FILTER INC. MF0641870 PT9218 Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 40 Micron Rating, Seal, 7.63 Inch Height
- OSG 3105140 Ball End Mill, 2 Flutes, 1.4 mm Milling Dia., 3.5 mm Lg of Cut, 30 Deg. Helix Angle, WXL
Explore More
- KEYSHAFT
- Marking and Warning Tapes
- Sander Grinder Wire Brushes
- Pneumatic Strapping Sealers and Tensioners
- Stainless Steel Foil Rolls
- Soldering Kits
- SHARPE VALVES Carbon Steel Inline Ball Valve, FNPT x FNPT
- CONDOR High-Visibility Vest, Mesh Polyester, U Stripe Pattern, Single, Orange
- CAMLOCK FITTINGS Type B Female Cam And Groove Coupler, Male NPT Thread
- JOHN GUEST Bulkhead Unions, Polypropylene White
- ACCURIDE 3307 Series Medium Duty Slides With Over Travel
- LOVIBOND Reagent Refill Chlorine
- DIXON Grease Whip Ball Checks
- COOPER B-LINE B276 Series Fourteen Hole Double Corner Gussetted Connections
- AKG Compressed Air Aftercoolers
- MASTER Key Blanks and Heads
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRITAN 623 ZZ PRX Miniature Ball Bearing, 623, Dbl Shield, 3 mm Bore, 10 mm OD, 4 mm Width, Alloy Steel Ring
€10.14 /unit

