FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Miniature Ball Bearing |
| Abec Rating | 1 |
| Abec Tolerance | 1 |
| Ball Material | Alloy Steel |
| Ball Material Grade | Grade AISI 52100 |
| Bearing Industry Number | 606 |
| Bore Dia. | 6 mm |
| Bore Diameter Tolerance | -0.008 mm to 0 mm |
| Cage Type | Shielded |
| Closure | Double Shielded |
| Closure & Seal Type | Double Shielded |
| Dynamic Load Capacity | 7870 lbf. |
| Dynamic Radial Load Capacity | 7870 lbf. |
| Flange Type | Non Flanged |
| For Environment | Oily, Greasy |
| Includes Retaining Ring | No |
| Lubricant Material | Polyrex EM |
| Max. Speed | 45000 RPM |
| Max. Temp. | 302°F |
| Min. Temp. | -40°F |
| Miniature Bearing | Yes |
| Outer Ring Width | 6 mm |
| Outside Dia. | 17 mm |
| Outside Diameter Tolerance | -0.008 mm to 0 mm |
| Retaining Ring Dia. | Not Applicable |
| Retaining Ring Groove | No |
| Retaining Ring Thickness | Not Applicable |
| Ring Material | Alloy Steel |
| Ring Material Grade | Grade AISI 52100 |
| Shield Material | Stainless Steel |
| Standards | Afbma, Iso Certified 9001 |
| Static Load Capacity | 190 lbf. |
| Static Radial Load Capacity | 190 lbf. |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 1.7 |
| Ship length (cm) | 1.7 |
| Ship width (cm) | 0.6 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Closure | Outside Dia. | Ring Material | Outer Ring Width | Cage Material | Industry Number | Retaining Ring Groove | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6000/C3 | - | Open | 26 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6000 | No | €5.35 | |
| 6001/C3 | 12 mm | Open | 28 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6001 | No | €5.64 | |
| 6002/C3 | 15 mm | Open | 32 mm | Alloy Steel | 9 mm | Steel | 6002 | No | €6.25 | |
| 6003/C3 | 17 mm | Open | 35 mm | Alloy Steel | 10 mm | Steel | 6003 | No | €7.09 | |
| 6004/C3 | 20 mm | Open | 42 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6004 | No | €9.12 | |
| 6005/C3 | 25 mm | Open | 47 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6005 | No | €10.65 | |
| 6006/C3 | 30 mm | Open | - | Alloy Steel | 13 mm | Steel | 6006 | No | €12.98 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0712027 SH67206 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 15 Inch Height
- WERA TOOLS 05003500001 Hand Ratchet 1/4 Inch Drive 6 Inch Length Round
- GRAND ROCK L490-1212SA Elbow, 4 Inch Size, 90 Deg., 12 x 12 Outer Dia., Aluminized
- HOFFMAN A42SA3212LP Disconnect Enclosure, Type 12, 42 x 31.38 x 12 Inch Size, Steel
- WALTER TOOLS CNMM160616-NRR WPP20S Diamond Turning Insert, Neutral, 1/4 Inch Thick, 1/16 Inch Corner Radius
- MERSEN FERRAZ A051B1DAR0-6R Fuse, Medium Voltage, 5080V, 6R, R Rated, Bolt On Mount
- SMC VALVES ZPT08BSJ6-B3-A8 Vacuum Pad, Pad Size 2-8
- GROVE GEAR R8873166.00 Solid Input Shaft Worm Gear Reducer, Hollow Bore Output Worm Gear
Explore More
- KEYSHAFT
- Angular Contact Bearings
- Precision Metering Lubrication Pumps
- Thermal Units
- Soft Starts
- Soldering Kits
- AKRO-MILS 30265 Akrobins Plastic Storage Bins
- HELICOIL Spiral Flute Taps, Bottoming, UNF, 3B
- ANSELL Coated Nitrile Gloves, Gray White
- LUBRIMATIC 14-1/2 oz. Cartridge Capacity Pistol Grip Grease Gun
- EATON Danfoss FCV6-16 Series Flow Control Valves
- ANSELL Class 0 Electrical Gloves, 14 Inch, Black
- REGAL STI Spiral Flute Taps, Bottom, HSS, TiALN
- RUD CHAIN PP-S Powerpoint Universal Connection Hoist Rings, UNC Thread
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRITAN 606 ZZ PRX Miniature Ball Bearing, 606, Dbl Shield, 6 mm Bore, 17 mm OD, 6 mm Width, Alloy Steel Ring
€11.25 /unit

