FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Miniature Ball Bearing |
| Abec Rating | 1 |
| Abec Tolerance | 1 |
| Ball Material | Alloy Steel |
| Ball Material Grade | Grade AISI 52100 |
| Bearing Industry Number | 607 |
| Bore Dia. | 7 mm |
| Bore Diameter Tolerance | -0.008 mm to 0 mm |
| Cage Type | Shielded |
| Closure | Double Shielded |
| Closure & Seal Type | Double Shielded |
| Dynamic Load Capacity | 525 lbf. |
| Dynamic Radial Load Capacity | 525 lbf. |
| Flange Type | Non Flanged |
| For Environment | Oily, Greasy |
| Includes Retaining Ring | No |
| Lubricant Material | Polyrex EM |
| Max. Speed | 43000 RPM |
| Max. Temp. | 302°F |
| Min. Temp. | -40°F |
| Miniature Bearing | Yes |
| Outer Ring Width | 6 mm |
| Outside Dia. | 19 mm |
| Outside Diameter Tolerance | -0.009 mm to 0 mm |
| Retaining Ring Dia. | Not Applicable |
| Retaining Ring Groove | No |
| Retaining Ring Thickness | Not Applicable |
| Ring Material | Alloy Steel |
| Ring Material Grade | Grade AISI 52100 |
| Shield Material | Stainless Steel |
| Standards | Afbma, Iso Certified 9001 |
| Static Load Capacity | 205 lbf. |
| Static Radial Load Capacity | 205 lbf. |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship height (cm) | 1.9 |
| Ship length (cm) | 1.9 |
| Ship width (cm) | 0.6 |
| Country of Origin | CN |
Product Variants
| Model | Bore Dia. | Closure | Outside Dia. | Ring Material | Outer Ring Width | Cage Material | Industry Number | Retaining Ring Groove | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 6000/C3 | - | Open | 26 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6000 | No | €5.35 | |
| 6001/C3 | 12 mm | Open | 28 mm | Alloy Steel | 8 mm | Steel | 6001 | No | €5.64 | |
| 6002/C3 | 15 mm | Open | 32 mm | Alloy Steel | 9 mm | Steel | 6002 | No | €6.25 | |
| 6003/C3 | 17 mm | Open | 35 mm | Alloy Steel | 10 mm | Steel | 6003 | No | €7.09 | |
| 6004/C3 | 20 mm | Open | 42 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6004 | No | €9.12 | |
| 6005/C3 | 25 mm | Open | 47 mm | Alloy Steel | 12 mm | Steel | 6005 | No | €10.65 | |
| 6006/C3 | 30 mm | Open | - | Alloy Steel | 13 mm | Steel | 6006 | No | €12.98 |
Explore Products
- REGAL 027233AS64 Extension Hand Tap, M6 x 1 Size, D5 Limit, 4 Flutes, .255 Shank Dia, Chrome over Nitride
- ECEF 53075 Hole Cutter, 13mm Diameter Shank, TCT, 2 Pcs
- SPEARS VALVES P429-419BC Double Sanitary Tee, Reducer, Hub, 4 x 4 x 1-1/2 x 1-1/2 Inch Size, PVC
- NIBCO R05900E Seal Kit
- TRUMETER APM-VOLT-APO Analog Panel Meter, Volt Meter, 0 to 600 VDC/AC, 2.84 x 2.84 x 2.09 in, Square Case
- BROWNING 2/5V11.8-QD-SK
- MORSE DRUM 201BVS-A Portable Drum Roller, 2 Belts, Variable Air Motor
- RON CRANE SCALES RON2000S25CC Low Headroom Dynamometer, 50000Lbs, 50000 lb Capacity, +/-0.1% Scale Accuracy
Explore More
- KEYSHAFT
- Belt Sanders
- Wire and Cable Protection
- Diamond Saw Blades
- Firestop Accessories
- Wall and Yard Hydrant Accessories
- MEMPHIS GLOVE NXG Insulated Gloves
- CONDOR Cowhide Leather White Driver Gloves
- MEMPHIS GLOVE Ninja Lite Work Gloves
- HARVEL CLEAR PVC Male Adapters
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X6600 Gas Springs
- APPROVED VENDOR Black Steel Schedule 160 Seamless Nipple
- INSIZE Specialty Levels
- NEW PIG Filters
- SOLBERG F Series Compact Inlet Filters, 1/2-6 Inch, DN80 - DN150
- VOLLRATH Replacement Bumpers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRITAN 607 ZZ PRX Miniature Ball Bearing, 607, Dbl Shield, 7 mm Bore, 19 mm OD, 6 mm Width, Alloy Steel Ring
€6.80 /unit

