TB WOODS P908M85TL Synchronous Plus TL Belt Sprocket, Cast Iron, 85mm Belt Width, 9.023 inch Pitch Dia. | AX4EBE
TB WOODS P908M85TL Synchronous Plus TL Belt Sprocket, Cast Iron, 85mm Belt Width, 9.023 inch Pitch Dia.
Item: AX4EBEModel: P908M85TL
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sprocket
Belt Width 85 mm
Bore Type Taper Locking Bushing
Bushing 3020
Bushing Type 3020
Dimension E 22/25"
Dimension L 2"
Dimension M 22/25"
Face Width 3 3/4"
Hub Length 2"
Inside Dia. 7 22/25"
Material Cast Iron
Max. Rpm 2790 RPM
Number Of Teeth 90
Outside Dia. 8.97"
Pitch Dia. 9.023"