TB WOODS P4014M85TL Synchronous Plus TL Belt Sprocket, Cast Iron, 85mm Belt Width, 7.018 inch Pitch Dia.
85 mm
7.018"
Get it by Wednesday, Apr 8
€478.91 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sprocket |
| Belt Width | 85 mm |
| Bore Type | Taper Locking Bushing |
| Bushing | 3020 |
| Bushing Type | 3020 |
| Dimension E | 0.53" |
| Dimension L | 2" |
| Dimension M | 1.47" |
| Face Width | 4" |
| Hub Length | 2" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Rpm | 3620 RPM |
| Number Of Teeth | 40 |
| Outside Dia. | 6.91" |
| Pitch Dia. | 7.018" |
| Product Type | Synchronous Plus TL |
| Rpm High | 3620 RPM |
| Rpm High | 3,620 rpm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 8.33 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 17.55 |
| Ship width (cm) | 17.55 |
Product Variants
| Model | Number Of Teeth | Pitch Dia. | Outside Dia. | Rpm High | Max. Rpm | Face Width | Bore Type | Dimension E | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| P328M20TL | 32 | 3.208" | 3.15" | 12110 RPM | 12110 RPM | 1.13" | Taper Locking Bushing | 0.13" | €234.80 | |
| P308M30TL | 30 | 3.008" | 2.95" | 12930 RPM | 12930 RPM | 1 1/2" | Taper Lock Bushed | 0.13" | €238.77 | |
| P408M30TL | 40 | 4.01" | 3 24/25" | 9650 RPM | 9650 RPM | 1 1/2" | Taper Locking Bushing | 0.0" | €286.78 | |
| P808M30TL | 80 | 8.02" | 7.97" | 3140 RPM | 3140 RPM | 1 1/2" | Taper Locking Bushing | 0.0" | €473.62 | |
| P328M30TL | 32 | 3.208" | 3.15" | 12110 RPM | 12110 RPM | 1 1/2" | Taper Locking Bushing | 0.13" | €246.74 | |
| P568M50TL | 56 | 5.614" | - | 4500 RPM | 4500 RPM | 2.38" | Taper Locking Bushing | 0.0" | €449.75 | |
| P4414M40TL | 44 | 7 18/25" | 7.61" | 3290 RPM | 3290 RPM | 2.13" | Taper Locking Bushing | 0.0" | €455.91 |
Explore Products
- WALTER TOOLS P2356905-UNF3/4 6244764 Spiral Flute Tap, 3/4-16 Thread Size, 17 mm Thread Length, 110 mm Length, Tin
- APPROVED VENDOR Z1682 Architectural Bolt, 1/2 In - 13 Thread Size, SS, 2 In Barrel Lg.
- SPEARS VALVES 722311L-030 Butterfly Valve, EPDMver Handle, SS Lug, 3 Inch Size, PVC
- DYNALON 109904 Laboratory Tray 5 x 17.5 x 15.5 Hdpe
- TITAN FASTENERS SVB18G500FTXX
- BOSTON GEAR 11324 Change Gear, Diametral Pitch 10, Teeth 50, Pressure Angle 14.5 Degree
- PLAST-O-MATIC HSA075EP2T-PV Pinch Valve, Air Actuated, PVC, 3/4 Inch Size
- APPROVED VENDOR E6BNI09 Nipple 2 Inch 316 Stainless Steel 6 Inch Length Schedule 80
Explore More
- BAND-IT
- KEYSHAFT
- LEVEL-IT
- HOBO
- UWS
- Pin Terminals
- Label Printers And Accessories
- Power Relays
- Thermocouple Adapters
- Turnout Gear Storage Rack Accessories
- HELICOIL Straight Flute Bottoming Taps, UNC
- DESTACO 334-R Series Pull Action Latch Clamps
- HARVEL CLEAR PVC Female Adapters
- DWYER INSTRUMENTS DM-1200 Series DigiMag Digital Differential Pressure and Flow Gages
- MUELLER INDUSTRIES 862SS-BC Y Strainers
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS 4-Way Angle Back Boxes
- ASHLAND CONVEYOR Ball Transfer Rail Feet Straight
- PARKER 60 Series, Hydraulic Quick Couplers
- SPEARS VALVES PVC Gray Schedule 40 Fitting Tees, Fipt x Fipt x Fipt
- SNAP-TITE H Series Dust Plugs And Caps
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TB WOODS P4014M85TL Synchronous Plus TL Belt Sprocket, Cast Iron, 85mm Belt Width, 7.018 inch Pitch Dia.
€478.91 /unit

