TB WOODS P4014M85TL Synchronous Plus TL Belt Sprocket, Cast Iron, 85mm Belt Width, 7.018 inch Pitch Dia. | CD6TXH
TB WOODS P4014M85TL Synchronous Plus TL Belt Sprocket, Cast Iron, 85mm Belt Width, 7.018 inch Pitch Dia.
Item: CD6TXHModel: P4014M85TL
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Sprocket
Belt Width 85 mm
Bore Type Taper Locking Bushing
Bushing 3020
Bushing Type 3020
Dimension E 0.53"
Dimension L 2"
Dimension M 1.47"
Face Width 4"
Hub Length 2"
Material Cast Iron
Max. Rpm 3620 RPM
Number Of Teeth 40
Outside Dia. 6.91"
Pitch Dia. 7.018"