TB WOODS P6014M85TL Synchronous Plus TL Belt Sprocket, Cast Iron, 85mm Belt Width, 10.527 inch Pitch Dia. | CD6TXT
TB WOODS P6014M85TL Synchronous Plus TL Belt Sprocket, Cast Iron, 85mm Belt Width, 10.527 inch Pitch Dia.
Item: CD6TXTModel: P6014M85TL
In Stock
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
Item Sprocket
Belt Width 85 mm
Bore Type Taper Locking Bushing
Bushing 3535
Bushing Type 3535
Dimension E 0.0"
Dimension L 3 1/2"
Dimension M 1/2"
Face Width 4"
Hub Length 3 1/2"
Inside Dia. 8 1/2"
Material Cast Iron
Max. Rpm 2400 RPM
Number Of Teeth 60
Outside Dia. 10.42"
Pitch Dia. 10.527"