TB WOODS P648M85TL Synchronous Plus TL Belt Sprocket, Cast Iron, 85mm Belt Width, 6.416 inch Pitch Dia. | AX4UXH
TB WOODS P648M85TL Synchronous Plus TL Belt Sprocket, Cast Iron, 85mm Belt Width, 6.416 inch Pitch Dia.
Item: AX4UXHModel: P648M85TL
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sprocket
Belt Width 85 mm
Bore Type Taper Locking Bushing
Bushing 2517
Bushing Type 2517
Dimension L 1 3/4"
Dimension M 1"
Face Width 3 3/4"
Hub Length 1 3/4"
Material Cast Iron
Max. Rpm 3930 RPM
Number Of Teeth 64
Outside Dia. 6 9/25"
Pitch Dia. 6.416"