TB WOODS P11214M115TL Synchronous Plus TL Belt Sprocket, Cast Iron, 10.5 inch Hub Dia., 115mm Belt Width
115 mm
19.65"
Get it by Thursday, Apr 9
€1,972.66 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sprocket |
| Belt Width | 115 mm |
| Bore Type | Taper Locking Bushing |
| Bushing | 4545 |
| Dimension E | 0.38" |
| Dimension L | 4 1/2" |
| Dimension M | 0.38" |
| Face Width | 5 1/4" |
| Hub Dia. | 10 1/2" |
| Hub Length | 4 1/2" |
| Inside Dia. | 18 1/4" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Rpm | 1280 RPM |
| Number Of Teeth | 112 |
| Outside Dia. | 19.54" |
| Pitch Dia. | 19.65" |
| Product Type | Synchronous Plus TL |
| Rpm High | 1280 RPM |
| Rpm High | 1,280 rpm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 61.2 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 49.63 |
| Ship width (cm) | 49.63 |
Product Variants
| Model | Number Of Teeth | Pitch Dia. | Outside Dia. | Rpm High | Max. Rpm | Face Width | Bore Type | Dimension E | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| P328M20TL | 32 | 3.208" | 3.15" | 12110 RPM | 12110 RPM | 1.13" | Taper Locking Bushing | 0.13" | €234.80 | |
| P308M30TL | 30 | 3.008" | 2.95" | 12930 RPM | 12930 RPM | 1 1/2" | Taper Lock Bushed | 0.13" | €238.77 | |
| P408M30TL | 40 | 4.01" | 3 24/25" | 9650 RPM | 9650 RPM | 1 1/2" | Taper Locking Bushing | 0.0" | €286.78 | |
| P808M30TL | 80 | 8.02" | 7.97" | 3140 RPM | 3140 RPM | 1 1/2" | Taper Locking Bushing | 0.0" | €473.62 | |
| P328M30TL | 32 | 3.208" | 3.15" | 12110 RPM | 12110 RPM | 1 1/2" | Taper Locking Bushing | 0.13" | €246.74 | |
| P568M50TL | 56 | 5.614" | - | 4500 RPM | 4500 RPM | 2.38" | Taper Locking Bushing | 0.0" | €449.75 | |
| P4414M40TL | 44 | 7 18/25" | 7.61" | 3290 RPM | 3290 RPM | 2.13" | Taper Locking Bushing | 0.0" | €455.91 |
Explore Products
- BURNDY HTP3 Submersible Trash Pump, 500 Gpm
- MAIN FILTER INC. MF0432069 Interchange Hydraulic Filter, Wire Mesh, 125 Micron, Seal, 7.79 Inch Height
- GATES 723600885 Hose Attachable Coupling, 2.921 Inch Length, 1.8 Inch Cutoff Size
- SAGINAW SCE-10N804LP Enclosure, 10 x 8 x 4 Inch Size, Wall Mount, Carbon Steel, Ansi 61 Gray
- GRAINGER 23088_24_48 Aluminum Sheet, 4 Ft Overall Lg, 24 Inch Overall Width, 0.025 Inch Thick
- DIXON B2FMP-14-G100 Elbow, 90 Degree, 1 Inch Dia., 304 Stainless Steel
- HOLO-KROME 76204 Alloy, Socket Head Cap Screw, M6-1 x 60 mm Size
- MAIN FILTER INC. MF0059773 D732T40A Hydraulic Filter, Wire Mesh, 40 Micron Rating, Viton Seal, 15.25 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Laboratory Mixer Accessories
- Packaging Tapes
- Faceshield Headgear
- Tables
- Hasp Locks
- LOUISVILLE AS2100 Series Aluminum Step Ladders
- KRYTOX GPL 205 Series Standard Grade Grease
- RUD CHAIN WPPH-S Powerpoint Universal Connection Hoist Rings
- LUMAPRO Landscape Lights, Bullet Floodlight
- RUD CHAIN VRBS Load Rings For Welding
- SUPER-STRUT Channel Fitting
- EATON Rotary Disconnect Shafts
- ROTRON Regenerative Blowers, 20.5 Inch Frame Size, 1 Stage
- VESTIL PMC-PM5 Series Pallet Trucks, Pramac
- DAYTON Motor Compatible With Dayton
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TB WOODS P11214M115TL Synchronous Plus TL Belt Sprocket, Cast Iron, 10.5 inch Hub Dia., 115mm Belt Width
€1,972.66 /unit


