TB WOODS P8014M115TL Synchronous Plus TL Belt Sprocket, Cast Iron, 115mm Belt Width, 14.036 inch Pitch Dia. | CD6TYG
TB WOODS P8014M115TL Synchronous Plus TL Belt Sprocket, Cast Iron, 115mm Belt Width, 14.036 inch Pitch Dia.
Item: CD6TYGModel: P8014M115TL
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sprocket
Belt Width 115 mm
Bore Type Taper Locking Bushing
Bushing 4545
Dimension E 0.38"
Dimension L 4 1/2"
Dimension M 0.38"
Face Width 5 1/4"
Hub Length 4 1/2"
Inside Dia. 12.13"
Material Cast Iron
Max. Rpm 1800 RPM
Number Of Teeth 80
Outside Dia. 13.93"
Pitch Dia. 14.036"