TB WOODS P9014M40TL Synchronous Plus TL Belt Sprocket, Cast Iron, 6.25 inch Hub Dia., 40mm Belt Width | AX4EJA
TB WOODS P9014M40TL Synchronous Plus TL Belt Sprocket, Cast Iron, 6.25 inch Hub Dia., 40mm Belt Width
Item: AX4EJAModel: P9014M40TL
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sprocket
Belt Width 40 mm
Bore Type Taper Locking Bushing
Bushing 3020
Bushing Type 3020
Dimension E 0.0"
Dimension L 2"
Dimension M 0.13"
Face Width 2.13"
Hub Dia. 6 1/4"
Hub Length 2"
Inside Dia. 14 1/2"
Material Cast Iron
Max. Rpm 1600 RPM
Number Of Teeth 90
Outside Dia. 15 17/25"
Pitch Dia. 15.79"