TB WOODS P8014M40TL Synchronous Plus TL Belt Sprocket, Cast Iron, 6.25 inch Hub Dia., 40mm Belt Width
40 mm
14.036"
Get it by Friday, Apr 10
€950.28 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sprocket |
| Belt Width | 40 mm |
| Bore Type | Taper Locking Bushing |
| Bushing | 3020 |
| Bushing Type | 3020 |
| Dimension E | 0.0" |
| Dimension L | 2" |
| Dimension M | 0.13" |
| Face Width | 2.13" |
| Hub Dia. | 6 1/4" |
| Hub Length | 2" |
| Inside Dia. | 12.13" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Rpm | 1800 RPM |
| Number Of Teeth | 80 |
| Outside Dia. | 13.93" |
| Pitch Dia. | 14.036" |
| Rpm High | 1800 RPM |
| Rpm High | 1,800 rpm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 15.75 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 20.24 |
| Ship width (cm) | 20.24 |
Product Variants
| Model | Number Of Teeth | Pitch Dia. | Outside Dia. | Rpm High | Max. Rpm | Face Width | Bore Type | Dimension E | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| P328M20TL | 32 | 3.208" | 3.15" | 12110 RPM | 12110 RPM | 1.13" | Taper Locking Bushing | 0.13" | €234.80 | |
| P308M30TL | 30 | 3.008" | 2.95" | 12930 RPM | 12930 RPM | 1 1/2" | Taper Lock Bushed | 0.13" | €238.77 | |
| P408M30TL | 40 | 4.01" | 3 24/25" | 9650 RPM | 9650 RPM | 1 1/2" | Taper Locking Bushing | 0.0" | €286.78 | |
| P808M30TL | 80 | 8.02" | 7.97" | 3140 RPM | 3140 RPM | 1 1/2" | Taper Locking Bushing | 0.0" | €473.62 | |
| P328M30TL | 32 | 3.208" | 3.15" | 12110 RPM | 12110 RPM | 1 1/2" | Taper Locking Bushing | 0.13" | €246.74 | |
| P568M50TL | 56 | 5.614" | - | 4500 RPM | 4500 RPM | 2.38" | Taper Locking Bushing | 0.0" | €449.75 | |
| P4414M40TL | 44 | 7 18/25" | 7.61" | 3290 RPM | 3290 RPM | 2.13" | Taper Locking Bushing | 0.0" | €455.91 |
Explore Products
- BUNTING BEARINGS EBCB081210 Sleeve Bearing, 1/2 Inch I.D., 3/4 Inch O.D., 1 1/4 Inch Length, Bronze
- ALLEGRO SAFETY 9907-WADF Grinding/Welding Air Shield Head Top, 41.2 sq. In. Area
- MI-T-M CX-0005 Insulated Dual Lance, 36 Inch Size
- CLE-FORCE C68505 Screw Machine Length Drill, 9/32 Inch Size, RHS/RHC, 135 Deg. Split Point, HSS
- EATON XTCEC032C10L Iec Contactor, Non-Reversing, Full Voltage, 380/440 VAC V Coil, 3P
- HOFFMAN P2DA206HF 31252 Side Door Adapter, Fits 2000 x 600mm Size, EMC
- MERSEN FERRAZ F1017203 FR14GR69V20 Fuse, 20A
- WATTS LF301 3/4 0009891 Dielectric Union, 3/4 Inch Inlet, 250 Psi Max. Pressure
Explore More
- KEYSHAFT
- Water Rescue Equipment
- Single Pressure Controls
- Non-Illuminated Push Buttons with Contact Blocks
- Microbiology and Staining Supplies
- Roll Out Shelving
- ADB HOIST RINGS MFG. Super Coil Hoist Rings
- ANSELL 80-100 Activarmr Natural Rubber Latex Coated Gloves
- DESTACO 334-R Series Pull Action Latch Clamps
- DEWALT Router Slim, Lightweight Protective Eyewears
- ANVIL 008CTG Series Copper Tubing Riser Clamps
- VULCAN HART Assembly
- PASS AND SEYMOUR Trademaster Series Self Grounding Single Pole Toggle Switches
- REMCO 5 Inch Metal Detectable Mini Bench Scrapers
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Switched Receptacles For Automatic Receptacle Control, Wired
- SIEMENS HQJ2 Series Bolt-On Circuit Breakers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TB WOODS P8014M40TL Synchronous Plus TL Belt Sprocket, Cast Iron, 6.25 inch Hub Dia., 40mm Belt Width
€950.28 /unit


