TB WOODS P7214M55TL Synchronous Plus TL Belt Sprocket, Cast Iron, 6.25 inch Hub Dia., 55mm Belt Width
55 mm
12.632"
Get it by Wednesday, Apr 15
€941.80 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sprocket |
| Belt Width | 55 mm |
| Bore Type | Taper Locking Bushing |
| Bushing | 3020 |
| Bushing Type | 3020 |
| Dimension E | 0.0" |
| Dimension L | 2" |
| Dimension M | 1 1/4" |
| Face Width | 2 3/4" |
| Hub Dia. | 6 1/4" |
| Hub Length | 2" |
| Inside Dia. | 10.69" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Rpm | 2000 RPM |
| Number Of Teeth | 72 |
| Outside Dia. | 12 13/25" |
| Pitch Dia. | 12.632" |
| Product Type | Synchronous Plus TL |
| Rpm High | 2000 RPM |
| Rpm High | 2,000 rpm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.45 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 31.8 |
| Ship width (cm) | 31.8 |
Product Variants
| Model | Number Of Teeth | Pitch Dia. | Outside Dia. | Rpm High | Max. Rpm | Face Width | Bore Type | Dimension E | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| P328M20TL | 32 | 3.208" | 3.15" | 12110 RPM | 12110 RPM | 1.13" | Taper Locking Bushing | 0.13" | €234.80 | |
| P308M30TL | 30 | 3.008" | 2.95" | 12930 RPM | 12930 RPM | 1 1/2" | Taper Lock Bushed | 0.13" | €238.77 | |
| P408M30TL | 40 | 4.01" | 3 24/25" | 9650 RPM | 9650 RPM | 1 1/2" | Taper Locking Bushing | 0.0" | €286.78 | |
| P808M30TL | 80 | 8.02" | 7.97" | 3140 RPM | 3140 RPM | 1 1/2" | Taper Locking Bushing | 0.0" | €473.62 | |
| P328M30TL | 32 | 3.208" | 3.15" | 12110 RPM | 12110 RPM | 1 1/2" | Taper Locking Bushing | 0.13" | €246.74 | |
| P568M50TL | 56 | 5.614" | - | 4500 RPM | 4500 RPM | 2.38" | Taper Locking Bushing | 0.0" | €449.75 | |
| P4414M40TL | 44 | 7 18/25" | 7.61" | 3290 RPM | 3290 RPM | 2.13" | Taper Locking Bushing | 0.0" | €455.91 |
Explore Products
- TB WOODS L22578 L-Jaw Hub, Cast Iron, L225 Size, 0.875 inch Bore Dia., 5 inch Outer Dia.
- MAIN FILTER INC. MF0385512 R640H2603A Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron Rating, Viton Seal, 25.67 Inch Height
- EATON ECN24A8CAD-R63/B Motor Control Starter, 460/440 VAC, V Coil, 3 Pole
- MR. CHAIN 72302 Magnet Ring/carabiner Kit And Chain 10 Feet
- APPLETON ELECTRIC FSCS2025
- GRAINGER LBL-141 Pin, 1/2 In Pin Dia., 1 In Shank Lg.
- LENOX TOOLS 48581D2B51785 Band Saw Blade, 1/4 Inch Blade Width, 70-1/4 Inch Size, 0.025 Inch Blade Thickness
- EATON 1600HM11E671 Rocker Switch, 1P
Explore More
- KEYSHAFT
- Absorbent Rolls
- Oscillating Tool Accessories
- Dock Seals
- Combination Safety Cabinets
- UV Systems
- DESTACO 247, 267 Series Vertical Hold Down Clamps
- CONDOR Standard Cream Work Gloves
- TASCO TRI-GRIP Reusable Earplugs
- KEO Combined Drills And Countersinks, Plain Type, 90 Degrees Countersink Angle
- ANVIL 261SSG Series Riser Clamps, 304 Stainless Steel
- DYNALON Scoop White
- PRECISION BRAND Shim Stock Roll, Cold Steel
- FUNCTIONAL DEVICES INC / RIB RIBX24 Series Enclosed Pre Wired Relay
- VERMONT GAGE Go Standard Thread Plug Gages, 3/8-28 Un
- YORK Plugs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TB WOODS P7214M55TL Synchronous Plus TL Belt Sprocket, Cast Iron, 6.25 inch Hub Dia., 55mm Belt Width
€941.80 /unit


