TB WOODS P6420M115 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 8 inch Hub Dia., 115mm Belt Width | AX4WTQ
TB WOODS P6420M115 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 8 inch Hub Dia., 115mm Belt Width
Item: AX4WTQModel: P6420M115
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sprocket
Belt Width 115 mm
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing J
Bushing Series J
Construction Webbed
Dimension E 0.06"
Dimension L 4 1/2"
Dimension M 0.94"
Face Width 5.38"
Hub Dia. 8"
Hub Length 3.19"
Hub Location 1.19"
Material Cast Iron
Max. Rpm 1580 RPM
Number Of Teeth 64
Outside Dia. 15.87"
Pitch Dia. 16.041"