TB WOODS P3414M115 Synchronous Plus Belt Sprocket, Ductile Iron, 115mm Belt Width, 5.965 inch Pitch Dia. | AK6YFR
TB WOODS P3414M115 Synchronous Plus Belt Sprocket, Ductile Iron, 115mm Belt Width, 5.965 inch Pitch Dia.
Item: AK6YFRModel: P3414M115
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sprocket
Belt Width 115 mm
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing EL
Construction Plain
Dimension E 2 22/25"
Dimension L 1 1/2"
Dimension M 2.38"
Face Width 5 1/4"
Hub Length 1 22/25"
Material Ductile Iron
Max. Rpm 6520 RPM
Number Of Teeth 34
Outside Dia. 5.86"
Pitch Dia. 5.965"