TB WOODS P5620M115 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 8 inch Hub Dia., 115mm Belt Width
56
Get it by Wednesday, Apr 8
€3,019.89 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sprocket |
| Belt Width | 115 mm |
| Bore Type | Quick Disconnect Bushing |
| Bushing | J |
| Bushing Series | J |
| Construction | Webbed |
| Dimension E | 0.06" |
| Dimension L | 4 1/2" |
| Dimension M | 0.94" |
| Face Width | 5.38" |
| Hub Dia. | 8" |
| Hub Length | 3.19" |
| Hub Location | 1.19" |
| Inside Dia. | 11 22/25" |
| Material | Cast Iron |
| Max. Rpm | 1810 RPM |
| Number Of Teeth | 56 |
| Outside Dia. | 13.87" |
| Pitch Dia. | 14.036" |
| Product Type | Synchronous Plus |
| Rpm High | 1810 RPM |
| Rpm High | 1,810 rpm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 39.2 |
| Ship height (cm) | 31.8 |
| Ship length (cm) | 31.8 |
| Ship width (cm) | 11.51 |
Product Variants
| Product | Model | Number Of Teeth | Pitch Dia. | Outside Dia. | Belt Width | Pitch Length | Rpm High | Max. Rpm | Bushing | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
315014M85 | 225 | - | - | 85 mm | 3150 mm | - | - | - | €1,060.72 | |
![]() |
P2814M40 | 28 | 4.912" | 4 4/5" | - | - | 5210 RPM | 5210 RPM | - | €234.31 | |
![]() |
P2814M55 | 28 | 4.912" | 4 4/5" | 55 mm | - | 5210 RPM | 5210 RPM | SK R | €275.67 | |
![]() |
P2914M40 | - | 5.088" | 4.98" | 40 mm | - | 5030 RPM | 5030 RPM | SK R | €278.68 | |
![]() |
P2914M55 | 29 | 5.088" | 4.98" | 55 mm | - | 5030 RPM | 5030 RPM | SK R | €311.08 | |
![]() |
P3014M40 | 30 | 5.263" | 5.15" | 40 mm | - | 4860 RPM | 4860 RPM | SK | €256.36 | |
![]() |
P3014M55 | 30 | 5.263" | 5.15" | 55 mm | - | 4860 RPM | 4860 RPM | SK | €297.71 |
Explore Products
- GRAINGER BULK-RS-HUS70-310 Buna-N Strip, 6 Inch X 5 Ft, 0.1875 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
- MARTIN SPROCKET CMD20060X40 Drum Pulley, Mine Duty, 20 Inch O.D., 4 Inch Max Bore, 60 Inch Face Width, Steel
- ANVIL 0830532388 11/2 X 101/2 Imp Extra Heavy Black Steel Cw Nipple
- FABORY U11070.037.0001 Jam Nut, 3/8 In - 24 Thread Size, Low Carbon Steel, 0.21 In To 0.227 In Ht., Gr. A
- THERMOSOFT WW50-120 Electric Floor Heating Mat 50 Feet Length
- GORLITZ 1518 Pulsator Hose
- WALTER SURFACE TECHNOLOGIES 14A904
- EATON 8065K10BGY1B1 Esport Rocker Switch
Explore More
- KEYSHAFT
- Pressing Tool Accessories
- Angular Contact Bearings
- Hydraulic Chain Saws and Pruners
- Cooling Vests
- Suspension Tools
- CONDOR Leather Gloves, Cowhide, Premium, Full Finger, Gray
- PROTO Impact Socket, 1/4 Inch, Metric, Forged Alloy Steel, Hex
- KEO Metric Precision 3-Flute Cap Screw Kounterbores
- ANVIL 146 Series Continuous Threaded Rods, Steel
- HALDER SUPERCRAFT Hammer Tips
- APOLLO VALVES RPLF 4AN Series Reduced Pressure Principle Backflow Preventers
- LINN GEAR Mill and Engineering Chain Sprockets, 102-B Mill Chain
- TEMPCO Low Density Cartridge Heaters
- PBC LINEAR RC60 Steel Shafts With Aluminum Support Rails
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TB WOODS P5620M115 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 8 inch Hub Dia., 115mm Belt Width
€3,019.89 /unit



