TB WOODS P3620M170 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 170mm Belt Width, 9.023 inch Pitch Dia. | AX4MPF
TB WOODS P3620M170 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 170mm Belt Width, 9.023 inch Pitch Dia.
Item: AX4MPFModel: P3620M170
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sprocket
Belt Width 170 mm
Bore Type Finished With No Keyway
Bushing MPB
Construction Plain
Dimension L 6 1/2"
Dimension M 2 1/4"
Face Width 7 1/2"
Hub Location 7"
Inside Dia. 7"
Material Cast Iron
Max. Rpm 2830 RPM
Number Of Teeth 36
Outside Dia. 8.85"
Pitch Dia. 9.023"