TB WOODS P3820M115 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 115mm Belt Width, 9.524 inch Pitch Dia. | AX4PVJ
TB WOODS P3820M115 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 115mm Belt Width, 9.524 inch Pitch Dia.
Item: AX4PVJModel: P3820M115
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Product Specifications:
Item Sprocket
Belt Width 115 mm
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing F
Bushing Series F
Construction Plain
Dimension E 0.38"
Dimension L 3.63"
Dimension M 1.38"
Face Width 5.38"
Hub Length 2 1/2"
Hub Location 1 11/25"
Inside Dia. 7 14/25"
Material Cast Iron
Max. Rpm 2680 RPM
Number Of Teeth 38
Outside Dia. 9.35"
Pitch Dia. 9.524"