TB WOODS P9020M340 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 13 inch Hub Dia., 340mm Belt Width | AX3RPF
TB WOODS P9020M340 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 13 inch Hub Dia., 340mm Belt Width
Item: AX3RPFModel: P9020M340
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Sprocket
Belt Width 340 mm
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing P
Bushing Series P
Construction Webbed
Dimension E 1.63"
Dimension L 9.38"
Dimension M 3 1/4"
Face Width 14 1/4"
Hub Dia. 13"
Hub Length 7 1/4"
Hub Location 3 1/2"
Max. Rpm 1120 RPM
Number Of Teeth 90
Outside Dia. 22.39"
Pitch Dia. 22.558"