STARRETT 93189-13 Band Knife Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, Scallop Edge, 13 Ft. 0 Inch Coil
13 Ft.
Get it by Thursday, May 21
€80.95 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Knife Blade Coil Stock |
| Edge Type | Double Bevel |
| Thickness | 0.022" |
| Thickness (in) | 0.022" |
| Thickness (mm) | 0.55 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Tooth Shape | Scallop Edge |
| Welded Band Length (ft & In) | 156" |
| Welded Length | 156" |
| Welded Length In Inches | 156" |
| Width | 0.5 |
| Width (in) | 1/2" |
| Width (mm) | 13 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.23 |
| Ship height (cm) | 50.8 |
| Ship length (cm) | 53.34 |
| Ship width (cm) | 9.53 |
| Country of Origin | BR |
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
93189-100 | 93189-100 | €8.29 | |
![]() |
93189-05-04-1/2 | 93189-05-04-1/2 | €37.45 | |
![]() |
93189-06-03-3/4 | 93189-06-03-3/4 | €43.25 | |
![]() |
93189-06-08 | 93189-06-08 | €46.14 | |
![]() |
93189-07-09 | 93189-07-09 | €51.95 | |
![]() |
93189-07-09-1/2 | 93189-07-09-1/2 | €51.95 | |
![]() |
93189-07-09-3/4 | 93189-07-09-3/4 | €51.95 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Weighing Boats and Dishes
- Roll Groovers
- Cable Pulling Jaw Grips
- ESD and Cleanroom Stools
- Arc Flash Clothing Accessories
- PS DOORS Edgehalt Single Ladder Safety Gates
- RUD CHAIN Torque Adapters
- FACOM 46 VSE Series Insulated Open End Wrenches, 1000 Volt
- CHICAGO PNEUMATIC CP82 Series Impact Wrenches
- MUELLER INDUSTRIES 792F Duplex Basket Strainers
- TSUBAKI Curved Rivet Roller Chain
- BANJO FITTINGS Ball Valve, Bottom Load
- HOFFMAN Concept Series Type 4X Sloped Top Quarter Turn Latch Wall Mount Enclosures
- BALDOR / DODGE SCM Ball Bearings
- RHEEM Conversion Kit Assemblies, Eld, Elds, 480V, 4500W
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 93189-13 Band Knife Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, Scallop Edge, 13 Ft. 0 Inch Coil
€80.95 /unit







