STARRETT 93189-11-10 Band Knife Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, Scallop Edge, 11 Ft. 10 Inch Coil
11 Ft. 10 In.
Get it by Thursday, May 21
€75.15 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Knife Blade Coil Stock |
| Edge Type | Double Bevel |
| Thickness | 0.022" |
| Thickness (in) | 0.022" |
| Thickness (mm) | 0.55 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Tooth Shape | Scallop Edge |
| Welded Band Length (ft & In) | 142" |
| Welded Length | 142" |
| Welded Length In Inches | 142" |
| Width | 0.5 |
| Width (in) | 1/2" |
| Width (mm) | 13 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.23 |
| Ship height (cm) | 40.89 |
| Ship length (cm) | 42.16 |
| Ship width (cm) | 8.89 |
| Country of Origin | BR |
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
93189-100 | 93189-100 | €8.29 | |
![]() |
93189-05-04-1/2 | 93189-05-04-1/2 | €37.45 | |
![]() |
93189-06-03-3/4 | 93189-06-03-3/4 | €43.25 | |
![]() |
93189-06-08 | 93189-06-08 | €46.14 | |
![]() |
93189-07-09 | 93189-07-09 | €51.95 | |
![]() |
93189-07-09-1/2 | 93189-07-09-1/2 | €51.95 | |
![]() |
93189-07-09-3/4 | 93189-07-09-3/4 | €51.95 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Welding Helmet Accessories
- Safety and Lockout Tags
- Trash and Recycling Container Accessories
- Prewired Relays
- Bronze Blanks, Flats, Bars, Plates and Sheet Stock
- OIL SAFE Frame Mount Suction Hose Racks
- ANSELL 97-100 Activarmr Medium Duty Oil Resistant Safety Gloves
- RUD CHAIN PP-VIP PowerPoint Direct VIP Chain Connections, Inch
- BURNDY GRC Type Mechanical Ground Rod Clamps
- BUSSMANN BSPH Series Surge Protection Devices
- VERMONT GAGE NoGo Standard Thread Plug Gages, 1 5/8-12 Un
- MI-T-M Wand Extensions
- HUMBOLDT Linear Strain Conversion Transducers, LSCT
- TPI CORP. Fan Blades
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 93189-11-10 Band Knife Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, Scallop Edge, 11 Ft. 10 Inch Coil
€75.15 /unit







