STARRETT 93189-12-04 Band Knife Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, Scallop Edge, 12 Ft. 4 Inch Coil
12 Ft. 4 In.
Get it by Thursday, May 21
€78.05 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Knife Blade Coil Stock |
| Edge Type | Double Bevel |
| Thickness | 0.022" |
| Thickness (in) | 0.022" |
| Thickness (mm) | 0.55 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Tooth Shape | Scallop Edge |
| Welded Band Length (ft & In) | 148" |
| Welded Length | 148" |
| Welded Length In Inches | 148" |
| Width | 0.5 |
| Width (in) | 1/2" |
| Width (mm) | 13 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.23 |
| Ship height (cm) | 50.8 |
| Ship length (cm) | 53.34 |
| Ship width (cm) | 9.53 |
| Country of Origin | BR |
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
93189-100 | 93189-100 | €8.29 | |
![]() |
93189-05-04-1/2 | 93189-05-04-1/2 | €37.45 | |
![]() |
93189-06-03-3/4 | 93189-06-03-3/4 | €43.25 | |
![]() |
93189-06-08 | 93189-06-08 | €46.14 | |
![]() |
93189-07-09 | 93189-07-09 | €51.95 | |
![]() |
93189-07-09-1/2 | 93189-07-09-1/2 | €51.95 | |
![]() |
93189-07-09-3/4 | 93189-07-09-3/4 | €51.95 |
Explore More
- KEYSHAFT
- TIG Torches
- Gas Masks
- Mobile Storage Cabinets
- General Purpose Filter Elements
- Screw Clamps
- REVCOR Propeller, 16 inch
- IRONCAT MIG Welding Gloves, Premium Cowhide Leather
- CHICAGO PNEUMATIC CP7255 Series Orbital Sanders
- MUELLER INDUSTRIES 1605-A Chexter Check Valves
- ANVIL AS718 Series Flat Angle Plates
- SPEARS VALVES Schedule 80 Class 150 Flange Insulating Joints, PP Flange Spacer with PVC Bolt Isolators
- ALL GEAR Crossfire Arborist Static Climbing Lines
- REELCRAFT Plates
- GRAINGER Keyed Alike Long Shackle Padlocks
- DAYTON Heating Elements
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 93189-12-04 Band Knife Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, Scallop Edge, 12 Ft. 4 Inch Coil
€78.05 /unit







