GRAINGER BULK-RS-S40-44 Silicone Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 40A, Red | CQ4QZR 715C52
GRAINGER BULK-RS-S40-44 Silicone Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 40A, Red
Item: CQ4QZRModel: BULK-RS-S40-44Cross Ref: 715C52
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type High Temp
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Red
Compression Set 20%
Density 1.25 g/cc
Durometer 40A
Elongation 400%
Grade Food
Length 36"
Material Silicone
Max. Temp. 500°F
Maximum Adhesive Temperature 500°F
Min. Temp. -80°F
Minimum Adhesive Temperature -100°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Ge 407, Fda 21 Cfr 177.2600, Mil-A-A-59588 Type 2A & 2B
Tear Strength 17 N/mm
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"