STARRETT 93189-11-11-1/2 Band Knife Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, Scallop Edge, 11 Ft. 11-1/2 Inch Coil
11 Ft. 11-1/2 In.
Get it by Thursday, May 21
€75.15 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Knife Blade Coil Stock |
| Edge Type | Double Bevel |
| Thickness | 0.022" |
| Thickness (in) | 0.022" |
| Thickness (mm) | 0.55 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Tooth Shape | Scallop Edge |
| Welded Band Length (ft & In) | 187.5" |
| Welded Length | 143 1/2" |
| Welded Length In Inches | 143 1/2" |
| Width | 0.5 |
| Width (in) | 1/2" |
| Width (mm) | 13 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.23 |
| Ship height (cm) | 40.89 |
| Ship length (cm) | 42.16 |
| Ship width (cm) | 8.89 |
| Country of Origin | BR |
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
93189-100 | 93189-100 | €8.29 | |
![]() |
93189-05-04-1/2 | 93189-05-04-1/2 | €37.45 | |
![]() |
93189-06-03-3/4 | 93189-06-03-3/4 | €43.25 | |
![]() |
93189-06-08 | 93189-06-08 | €46.14 | |
![]() |
93189-07-09 | 93189-07-09 | €51.95 | |
![]() |
93189-07-09-1/2 | 93189-07-09-1/2 | €51.95 | |
![]() |
93189-07-09-3/4 | 93189-07-09-3/4 | €51.95 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Airline Filtration and CO Monitors
- Pipe Insulation Wrap
- Portable Power Sources
- Phase Converters
- Floor Sander Accessories
- OIL SAFE Color-Coded Clear Tube Grease Guns, Pistol Grip
- NEWSTRIPE Roller And Disc Kits For Parking Lot Striping Machines
- PROTO Impact Socket, 6 Point, 3/8 Inch Drive, Imperial, Heat-Treated Alloy Steel
- KEO Combined Drill And Countersink Sets
- RUD CHAIN VIP Oval Links For Power Point
- SQUARE D I-Line Busway Plug In Units
- SPEARS VALVES CPVC Schedule 80 Crosses, Socket x Socket x Socket x Socket
- BALDOR / DODGE Tigear-2 Standard Reducer With 3-Piece Coupled Input,Size 47
- ROTRON Regenerative Blowers, 11.5 Inch Frame Size, 1 Stage
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 93189-11-11-1/2 Band Knife Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, Scallop Edge, 11 Ft. 11-1/2 Inch Coil
€75.15 /unit







