STARRETT 93189-12-07-5/8 Band Knife Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, Scallop Edge, 12 Ft. 07-5/8 Inch Coil
12 Ft. 7-5/8 In.
Get it by Thursday, May 21
€80.95 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Knife Blade Coil Stock |
| Edge Type | Double Bevel |
| Thickness | 0.022" |
| Thickness (in) | 0.022" |
| Thickness (mm) | 0.55 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Tooth Shape | Scallop Edge |
| Welded Band Length (ft & In) | 153.375" |
| Welded Length | 151 5/8" |
| Welded Length In Inches | 151 5/8" |
| Width | 0.5 |
| Width (in) | 1/2" |
| Width (mm) | 13 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.23 |
| Ship height (cm) | 7.62 |
| Ship length (cm) | 45.72 |
| Ship width (cm) | 45.72 |
| Country of Origin | BR |
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
93189-100 | 93189-100 | €8.29 | |
![]() |
93189-05-04-1/2 | 93189-05-04-1/2 | €37.45 | |
![]() |
93189-06-03-3/4 | 93189-06-03-3/4 | €43.25 | |
![]() |
93189-06-08 | 93189-06-08 | €46.14 | |
![]() |
93189-07-09 | 93189-07-09 | €51.95 | |
![]() |
93189-07-09-1/2 | 93189-07-09-1/2 | €51.95 | |
![]() |
93189-07-09-3/4 | 93189-07-09-3/4 | €51.95 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Non-Adhesive Material Cutter Accessories
- Air Chain Hoists
- Hydraulic Pipe Cutters
- Turbine Pumps
- Airline Cooling Systems
- BOLLE SAFETY Contour Safety Glasses
- DESTACO 205 Series Horizontal Hold Down Clamps, U Bar
- RUD CHAIN VWBG-V Load Rings, Metric Thread
- ANVIL ASSS Series Clamping Nuts With Short Spring
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS 4 Plex Portable Boxes, 4 inch, Square
- HOFFMAN Proline Series Upper Front Solid Doors
- INGERSOLL-RAND Air Ratchet Wrenches
- TRANE Motors
- 3M 236U Hookit Paper Discs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 93189-12-07-5/8 Band Knife Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, Scallop Edge, 12 Ft. 07-5/8 Inch Coil
€80.95 /unit







