STARRETT 93189-12-01 Band Knife Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, Scallop Edge, 12 Ft. 1 Inch Coil
12 Ft. 1 In.
Get it by Thursday, May 21
€78.05 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Band Knife Blade Coil Stock |
| Edge Type | Double Bevel |
| Thickness | 0.022" |
| Thickness (in) | 0.022" |
| Thickness (mm) | 0.55 mm |
| Tooth Height | Constant |
| Tooth Shape | Scallop Edge |
| Welded Band Length (ft & In) | 145" |
| Welded Length | 145" |
| Welded Length In Inches | 145" |
| Width | 0.5 |
| Width (in) | 1/2" |
| Width (mm) | 13 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.23 |
| Ship height (cm) | 50.8 |
| Ship length (cm) | 53.34 |
| Ship width (cm) | 9.53 |
| Country of Origin | BR |
Product Variants
| Product | Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|---|
![]() |
93189-100 | 93189-100 | €8.29 | |
![]() |
93189-05-04-1/2 | 93189-05-04-1/2 | €37.45 | |
![]() |
93189-06-03-3/4 | 93189-06-03-3/4 | €43.25 | |
![]() |
93189-06-08 | 93189-06-08 | €46.14 | |
![]() |
93189-07-09 | 93189-07-09 | €51.95 | |
![]() |
93189-07-09-1/2 | 93189-07-09-1/2 | €51.95 | |
![]() |
93189-07-09-3/4 | 93189-07-09-3/4 | €51.95 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Firestop Accessories
- Marking Tape Applicators
- Portable Electric Heater Accessories
- 5S Red Tag Stations
- Flexible Gas Hoses
- MUELLER INDUSTRIES 11M Iron Body Y Strainers
- MUELLER INDUSTRIES 72HHH3HW Sure Check Double Disc Check Valves
- ANVIL AS210EH Series Channel With Elongated Holes
- COOPER B-LINE B335 Series Four Hole Adjustable Hinges
- WINSMITH SE Encore Series, E43 Size, MDJS Single Reduction Speed Reducers
- WATTS M400 Series Reduced Pressure Zone Backflow Preventer Assemblies
- JAMCO Extra Heavy Duty Steel Flatbed Transporters, 4000 lb Capacity, 8" Casters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
STARRETT 93189-12-01 Band Knife Blade Coil Stock, 1/2 Inch width, Scallop Edge, 12 Ft. 1 Inch Coil
€78.05 /unit







