SCHNEIDER ELECTRIC LC2D40ABNE Iec Magnetic Contactor, 24 To 60 VAC/Dc Coil Volts, 1No/1Nc | CU2BPG 482Z69
SCHNEIDER ELECTRIC LC2D40ABNE Iec Magnetic Contactor, 24 To 60 VAC/Dc Coil Volts, 1No/1Nc
Item: CU2BPGModel: LC2D40ABNECross Ref: 482Z69
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Auxiliary Contacts Included 1NO/1NC
Coil Volts 24-60V AC/DC
Contactor Style IEC
Electrical Operating Durability 2000000, 700000
Enclosure Nema Rating No Enclosure
Frequency 50/60 Hz
Full Load Amps-inductive 40A
Full Load Amps-resistive 60A
Full Load Current - Resistive 60A
Height 4 4/5"
Horsepower @ Single Phase - 240v Ac 5 hp
Horsepower @ Three Phase - 208v Ac 10 hp
Horsepower @ Three Phase - 600v Ac 30 hp
Hp @ 1 Phase - 120v 3 hp
Hp @ 1 Phase - 240v 5 hp
Hp @ 3 Phase - 208v 10 hp
Hp @ 3 Phase - 240v 10 hp
Hp @ 3 Phase - 480v 30 hp
Hp @ 3 Phase - 575v 30 hp
Maximum Operating Temperature 140°F
Maximum Voltage Rating 690V AC
Mechanical Operating Durability 6000000
Minimum Operating Temperature -40°F
Nominal Coil Voltage @ 60hz 24/48V AC
Number Of Poles 3
Overall Depth 4.72"
Overall Height 4 4/5"
Overall Width 4.69"
Product Datasheet schneider-electric-lc2d40abne.pdf
Series Tesys Deca
Width 4.69"