SCHNEIDER ELECTRIC LC1D95G7 Iec Magnetic Contactor, 120 VAC Coil Volts, 95 A | CU2BNK 48N927
SCHNEIDER ELECTRIC LC1D95G7 Iec Magnetic Contactor, 120 VAC Coil Volts, 95 A
Item: CU2BNKModel: LC1D95G7Cross Ref: 48N927
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item IEC Magnetic Contactor
Application Motor Control, Resistive Load
Aux. Contact Configuration 1NO/1NC
Auxiliary Contacts Included 1NO/1NC
Coil Volts 120V AC
Contactor Style IEC
Depth 5 3/25"
Electrical Operating Durability 1200000, 1300000
Embedded Surge Suppressor No
Enclosure Nema Rating No Enclosure
Features Without Built-In Suppressor Module
Frequency 50/60 Hz
Full Load Amps-inductive 95A
Full Load Amps-resistive 125A
Full Load Current - Resistive 125A
Height 5"
Hold Va 26 VA
Horsepower @ Single Phase - 240v Ac 15 hp
Horsepower @ Three Phase (600 Vac) 60 hp
Horsepower @ Three Phase - 208v Ac 30 hp
Horsepower @ Three Phase - 480v Ac 60 hp
Hp @ 1 Phase - 120v 7 1/2 hp
Hp @ 1 Phase - 240v 15 hp
Hp @ 3 Phase - 240v 30 hp
Hp @ 3 Phase - 480v 60 hp
Hp @ 3 Phase - 575v 60 hp
Impulse Withstand Voltage 8 kV
Includes Auxiliary Contacts Yes
Includes Protective Cover Yes
Inrush Va 245 VA
Integrated Surge Suppression No
Ip Rating IP20
Main Power Pole Contact Form 3NO
Maximum Operating Temperature 140°F
Maximum Voltage Rating 1000V AC
Mechanical Operating Durability 4000000
Minimum Operating Temperature -40°F
Mounts On Plate, Rail
Nominal Coil Voltage @ 60hz 120V AC
Non-overlap Time 1.5 ms
Number Of Auxillary Contacts 2
Number Of Normally Open Main Contacts 3
Number Of Poles 3
Overall Depth 5.12"
Overall Height 5"
Overall Width 3.35"
Phase Three
Product Datasheet schneider-electric-lc1d95g7.pdf
Resistance Properties Fire Resistant, Insulation Resistant
Reversible No
Reversing Capability Non-reversing
Series Tesys Deca
Terminal Connection Type Screw Clamp Terminals
Width 3.35"