SCHNEIDER ELECTRIC LC1D25P7 Iec Magnetic Contactor, 230 VAC Coil Volts, 25 A | CU2BNQ 48N867
SCHNEIDER ELECTRIC LC1D25P7 Iec Magnetic Contactor, 230 VAC Coil Volts, 25 A
Item: CU2BNQModel: LC1D25P7Cross Ref: 48N867
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item IEC Magnetic Contactor
Application Motor Control, Resistive Load
Aux. Contact Configuration 1NO/1NC
Auxiliary Contacts Included 1NO/1NC
Coil Volts 230V AC
Contactor Style IEC
Depth 3.62"
Electrical Operating Durability 1400000, 1650000
Embedded Surge Suppressor No
Enclosure Nema Rating No Enclosure
Features Without Built-In Suppressor Module
Frequency 50/60 Hz
Full Load Amps-inductive 25A
Full Load Amps-resistive 40A
Full Load Current - Resistive 40A
Height 3.35"
Horsepower @ Single Phase - 240v Ac 3 hp
Horsepower @ Three Phase (600 Vac) 20 hp
Horsepower @ Three Phase - 480v Ac 15 hp
Hp @ 1 Phase - 120v 2 hp
Hp @ 1 Phase - 240v 3 hp
Hp @ 3 Phase - 208v 7 1/2 hp
Hp @ 3 Phase - 240v 7 1/2 hp
Hp @ 3 Phase - 480v 15 hp
Hp @ 3 Phase - 575v 20 hp
Includes Auxiliary Contacts Yes
Includes Protective Cover Yes
Inrush Va 70 VA
Integrated Surge Suppression No
Ip Rating IP20
Main Power Pole Contact Form 3NO
Maximum Operating Temperature 140°F
Maximum Voltage Rating 690V AC
Mechanical Operating Durability 15000000
Minimum Operating Temperature -40°F
Mounts On Plate, Rail
Nominal Coil Voltage @ 60hz 240V AC
Non-overlap Time 1.5 ms
Number Of Auxillary Contacts 2
Number Of Normally Open Main Contacts 3
Number Of Poles 3
Overall Depth 3.62"
Overall Height 3.35"
Overall Width 1.77"
Phase Three
Product Datasheet schneider-electric-lc1d25p7.pdf
Resistance Properties Fire Resistant, Insulation Resistant
Reversible No
Reversing Capability Non-reversing
Series Tesys Deca
Terminal Connection Type Screw Clamp Terminals
Width 1.77"