SCHNEIDER ELECTRIC LC2D12BNE Iec Magnetic Contactor, 24 To 60 VAC/Dc Coil Volts, 1No/1Nc | CU2BNR 482Z53
SCHNEIDER ELECTRIC LC2D12BNE Iec Magnetic Contactor, 24 To 60 VAC/Dc Coil Volts, 1No/1Nc
Item: CU2BNRModel: LC2D12BNECross Ref: 482Z53
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item IEC Magnetic Contactor
Aux. Contact Configuration 1NO/1NC
Auxiliary Contacts Included 1NO/1NC
Coil Volts 24-60V AC/DC
Contactor Style IEC
Depth 3.38" , 3.39"
Electrical Operating Durability 2300000, 800000
Embedded Surge Suppressor No
Enclosure Nema Rating No Enclosure
Frequency 50/60 Hz
Full Load Amps-inductive 12A
Full Load Amps-resistive 25A
Full Load Current - Resistive 25A
Height 3.03"
Horsepower @ Single Phase - 240v Ac 2 hp
Horsepower @ Three Phase (600 Vac) 10 hp
Horsepower @ Three Phase - 208v Ac 3 hp
Horsepower @ Three Phase - 480v Ac 7 1/2 hp
Hp @ 1 Phase - 120v 1/2 hp
Hp @ 1 Phase - 240v 2 hp
Hp @ 3 Phase - 208v 3 hp
Hp @ 3 Phase - 240v 3 hp
Hp @ 3 Phase - 480v 7 1/2 hp
Hp @ 3 Phase - 575v 10 hp
Includes Auxiliary Contacts Yes
Integrated Surge Suppression No
Ip Rating IP20
Main Power Pole Contact Form 3NO
Maximum Operating Temperature 140°F
Maximum Voltage Rating 690V AC
Mechanical Operating Durability 15000000
Minimum Operating Temperature -40°F
Nema Enclosure Material Not Applicable
Nominal Coil Voltage @ 60hz 24/48V AC
Number Of Auxillary Contacts 2
Number Of Normally Open Main Contacts 3
Number Of Poles 3
Overall Depth 3.39"
Overall Height 3.03"
Overall Width 3.54"
Product Datasheet schneider-electric-lc2d12bne.pdf
Resistance Properties Fire Resistant, Insulation Resistant
Reversible Yes
Reversing Capability Reversing
Series Tesys Deca
Terminal Connection Type Screw Clamp Terminals
Width 3.54"