SCHNEIDER ELECTRIC LC2D50ABNE Iec Magnetic Contactor, 24 To 60 VAC/Dc Coil Volts, 1No/1Nc | CU2BPB 482Z73
SCHNEIDER ELECTRIC LC2D50ABNE Iec Magnetic Contactor, 24 To 60 VAC/Dc Coil Volts, 1No/1Nc
Item: CU2BPBModel: LC2D50ABNECross Ref: 482Z73
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Aux. Contact Configuration 1NO/1NC
Coil Volts 24-60V AC/DC
Depth 4 18/25"
Frequency 50/60 Hz
Full Load Amps-inductive 50A
Full Load Amps-resistive 80A
Height 4 4/5"
Horsepower @ Three Phase (600 Vac) 40 hp
Horsepower @ Three Phase - 480v Ac 40 hp
Hp @ 1 Phase - 120v 3 hp
Hp @ 1 Phase - 240v 7 1/2 hp
Hp @ 3 Phase - 208v 15 hp
Hp @ 3 Phase - 240v 15 hp
Hp @ 3 Phase - 480v 40 hp
Hp @ 3 Phase - 575v 40 hp
Number Of Poles 3
Product Datasheet schneider-electric-lc2d50abne.pdf
Width 4.69"