MARTIN SPROCKET CMW20057H35 Wing Pulley, Mine Duty, 20 Inch O.D., M-HE35 Bushing, 57 Inch Face Width, Steel
Get it by Tuesday, Apr 14
€5,786.08 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Wing Pulley |
| Bushing Type | M-HE35 |
| Face Width | 57" |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 20" |
| Outside Diameter | 20" |
| Profile | Crown Face |
| Shaft Dia. | 3 1/2" |
| Type | Mine Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 309.15 |
| Ship height (cm) | 144.78 |
| Ship length (cm) | 50.8 |
| Ship width (cm) | 50.8 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Material | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CMW16026H35 | 16" | 26" | Steel | Mine Duty | €2,368.08 | |
| CMW36051H35 | 36" | 51" | Steel | Mine Duty | €10,491.16 | |
| CMW14036H35 | 14" | 36" | Steel | Mine Duty | €2,840.17 | |
| CMW16057H35 | 16" | 57" | Steel | Mine Duty | €4,507.83 | |
| CMW16045H35 | 16" | 45" | Steel | Mine Duty | €3,568.52 | |
| CMW14020H35 | 14" | 20" | Steel | Mine Duty | €1,781.56 | |
| CMW14044H35 | 14" | 44" | Steel | Mine Duty | €3,273.77 |
Explore Products
- REGAL 015344AS94 Extension Hand Tap, 1/4-28 Size, H3 Limit, 4 Flutes, Bottom With Alcrona Coating
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS QTB405WT Individual Tip-Out Bin, 5 1/4 x 4 3/4 x 6 1/4 Inch Size, Freestanding/Wall
- PLAST-O-MATIC GGMUV000-PV-A2 Gauge Guard, NPT Threaded Connection, FKM Seal, PVC
- GRAINGER BULK-RS-H40-169 Buna-N Strip, 3/4 Inch X 10 Ft, 40A
- BEHRINGER SYSTEMS SSK5150-PP BEHRINGER PIPE SYSTEMS SSK5150-PP
- GRAINGER CPB179 Cap Nut, 6-32 Thread Size, 11/32 In Overall Ht., 5/16 In Hex Wd., Not Gr., Right Hand, Coarse, 70000 psi TS
- APPLETON ELECTRIC CMLEDC103G5BHF Led Light Fixture, 100W, 1 Inch Hub
- WALTER TOOLS A1249XPL-NO41 5337313 Jobber Length Drill Bit, #41 Size, 30 mm Flute Length, 57 mm Overall Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Ceramic Magnets
- Stretch Wrap Machines
- Air Amplifiers
- Split End Blanks
- Solenoid Valve Manifolds
- PS DOORS Access Hatches
- ANSELL 39-124 Alphatec Nitrile Gloves
- PROTO Flex Impact Socket, 1/2 Inch Drive Size, Imperial, Standard
- RUD CHAIN WPP-S Powerpoint Universal Connection Hoist Rings
- MUELLER INDUSTRIES 692M Duplex Basket Strainers
- CANTEX Expansion Coupling
- AIR SYSTEMS INTERNATIONAL Panel Mounted Airline Monitors
- GRAINGER Caps
- SLOAN Naval Concealed Manual Urinal Flushometers
- SIOUX CHIEF PowerPEX ASTM F1960 Straight Adapters, Female Sweat
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET CMW20057H35 Wing Pulley, Mine Duty, 20 Inch O.D., M-HE35 Bushing, 57 Inch Face Width, Steel
€5,786.08 /unit
