MARTIN SPROCKET CMW24051H35 Wing Pulley, Mine Duty, 24 Inch O.D., M-HE35 Bushing, 51 Inch Face Width, Steel
Get it by Wednesday, Apr 15
€6,374.52 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Wing Pulley |
| Bushing Type | M-HE35 |
| Face Width | 51" |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 24" |
| Outside Diameter | 24" |
| Profile | Crown Face |
| Shaft Dia. | 3 1/2" |
| Type | Mine Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 383.85 |
| Ship height (cm) | 129.54 |
| Ship length (cm) | 60.96 |
| Ship width (cm) | 60.96 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Material | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CMW16026H35 | 16" | 26" | Steel | Mine Duty | €2,368.08 | |
| CMW36051H35 | 36" | 51" | Steel | Mine Duty | €10,491.16 | |
| CMW14036H35 | 14" | 36" | Steel | Mine Duty | €2,840.17 | |
| CMW16057H35 | 16" | 57" | Steel | Mine Duty | €4,507.83 | |
| CMW16045H35 | 16" | 45" | Steel | Mine Duty | €3,568.52 | |
| CMW14020H35 | 14" | 20" | Steel | Mine Duty | €1,781.56 | |
| CMW14044H35 | 14" | 44" | Steel | Mine Duty | €3,273.77 |
Explore Products
- PEMKO 18061CNB48 Door Bottom Sweep 4 Feet
- TECHNIKS 22317F Collet Chuck, Cv50 Taper Size, 8 Inch Projection, Features
- OSG 1650510208 Spiral Flute Tap, #12-24 Thread Size, 5/16 Inch Thread Lg, TiCN, H3, Bottoming
- EATON Q25LWK1-GN Pushbutton Selector Switch, 16.2 Mm, 2 Positions
- BALDOR / DODGE VD30A40L14 TIGEAR-2 Reducer
- SPYDER 600837 Hole Saw Steel 5-1/4 inch Diameter
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS P138I Duplex/Blank Wall Plate, 2 Gangs, Ivory, Plastic
- VOLKEL 63002 Short Machine Tap, DIN/CHSS-G, NPT 1/8 x 27 LH Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Right-To-Know Labels
- Pallets
- Boiler Accessories
- Milling and Drilling Accessories
- Door Bottoms
- VIEGA PROPRESS 316 Stainless Steel Inline Ball Valve, Press x Press
- DESTACO 213 Series Horizontal Hold Down Clamps
- CONDOR Uncoated Nylon Antistatic Gloves
- COTTERMAN M Series Steel Modular Fixed Ladders
- GUARDAIR ThumbSwitch Safety Air Guns, Aluminium Extension, Aluminium Nozzle
- DWYER INSTRUMENTS 2000 Series Magnehelic Differential Pressure Gages
- HOFFMAN Q Line I Series Swing Panels
- JOHNSON CONTROLS EM-1000 Series Energy Meters
- JAMCO 2 Shelf Reinforced Mobile Tables, 4800 lb Capacity
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET CMW24051H35 Wing Pulley, Mine Duty, 24 Inch O.D., M-HE35 Bushing, 51 Inch Face Width, Steel
€6,374.52 /unit
