MARTIN SPROCKET CMW36020H35 Wing Pulley, Mine Duty, 36 Inch Outside Dia., 20 Inch Face Width, Steel
Get it by Tuesday, Apr 14
€4,631.16 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Wing Pulley |
| Bushing Type | M-HE35 |
| Face Width | 20" |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 36" |
| Outside Diameter | 36" |
| Profile | Crown Face |
| Shaft Dia. | 3 1/2" |
| Type | Mine Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 320.4 |
| Ship height (cm) | 50.8 |
| Ship length (cm) | 91.44 |
| Ship width (cm) | 91.44 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Material | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CMW16026H35 | 16" | 26" | Steel | Mine Duty | €2,368.08 | |
| CMW36051H35 | 36" | 51" | Steel | Mine Duty | €10,491.16 | |
| CMW14036H35 | 14" | 36" | Steel | Mine Duty | €2,840.17 | |
| CMW16057H35 | 16" | 57" | Steel | Mine Duty | €4,507.83 | |
| CMW16045H35 | 16" | 45" | Steel | Mine Duty | €3,568.52 | |
| CMW14020H35 | 14" | 20" | Steel | Mine Duty | €1,781.56 | |
| CMW14044H35 | 14" | 44" | Steel | Mine Duty | €3,273.77 |
Explore Products
- CLEVELAND C80374 Corner Radius End Mill, 3 Flutes, 1/4 Inch Milling Dia, 3/4 Inch Length Of Cut
- GROVE GEAR NH8320174.00 NH-BMQ832-40-L-180 Worm Reducer, 40:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1.5 Inch O.D, Cast Iron
- BRADY 3FR-500-2-WT 112768 Precut Label Roll, 1/2 x 2 Inch, Polyolefin, White, For 10 AWG to 16 AWG Wire Gauge
- PIP 280-HP341R-09 Head Protection Hard Hats, OS, Navy, Each
- COTTERMAN 1010R2632A6E10B4AC1P6 Rolling Ladder, 100 Inch Platform Height, 10 Inch Platform Dp, 24 Inch Platform Width
- DIXON 1BRF1-B-7 Pneumatic Threaded Coupler, 1/8 Inch Body, 7000 PSI Burst Pressure
- SPEEDAIRE 10D241 Reciprocating Air Saw Industrial 7500spm
- SPEARS VALVES 4301-822C Duct Reducer Tee, Socket, 20 x 12 Size, CPVC
Explore More
- KEYSHAFT
- Straight Blade Plugs
- Caulks
- Wire Wrap and Unwrap Tools
- Flame Resistant Aprons
- Locking Helical Inserts
- AKRO-MILS 30178 Shelf Bins
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS 6100 Series Metric Gasket Cutter Kits
- CHAMPION TOOL STORAGE Modular Series Cabinets
- OETIKER HIP 2000 Series Hand Installation Pincers
- MUELLER INDUSTRIES 581SS-N Y Strainers
- TANIS BRUSHES Stapled Set, Strip Brush
- STEEL CITY Clamps and Hangers
- PARKER Fitting, Nickel Plated Brass
- WEG UBW-Series Undervoltage Releases
- NIBCO 801-T Series DWV Trap Adapters, C x OD Tube, Cast
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET CMW36020H35 Wing Pulley, Mine Duty, 36 Inch Outside Dia., 20 Inch Face Width, Steel
€4,631.16 /unit
