MARTIN SPROCKET CMW16057H35 Wing Pulley, Mine Duty, 16 Inch O.D., M-HE35 Bushing, 57 Inch Face Width, Steel
Get it by Tuesday, Apr 14
€4,507.83 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Wing Pulley |
| Bushing Type | M-HE35 |
| Face Width | 57" |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 16" |
| Outside Diameter | 16" |
| Profile | Crown Face |
| Shaft Dia. | 3 1/2" |
| Type | Mine Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 180.9 |
| Ship height (cm) | 144.78 |
| Ship length (cm) | 40.64 |
| Ship width (cm) | 40.64 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Material | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CMW16026H35 | 16" | 26" | Steel | Mine Duty | €2,368.08 | |
| CMW36051H35 | 36" | 51" | Steel | Mine Duty | €10,491.16 | |
| CMW14036H35 | 14" | 36" | Steel | Mine Duty | €2,840.17 | |
| CMW16045H35 | 16" | 45" | Steel | Mine Duty | €3,568.52 | |
| CMW14020H35 | 14" | 20" | Steel | Mine Duty | €1,781.56 | |
| CMW14044H35 | 14" | 44" | Steel | Mine Duty | €3,273.77 | |
| CMW30030H35 | 30" | 30" | Steel | Mine Duty | €5,607.22 |
Explore Products
- DIXON BS446 Short Shank Female Npsm Coupling, Machined, Npsm Thread, 3/4 Inch Thread
- MILLER BY HONEYWELL XC00450 Cable, 450Ft
- BALDOR MOTOR IDCSWDM3615T Invester Duty Washdown Motor, 1800 RPM, 5 hp, 3 Phase, TEFC, 184TC Frame
- RULAND MANUFACTURING LVO-MSP-15E-F Quick Clamping Shaft Collar, 15/16 Inch Bore Dia, Round, Carbon Steel
- EATON C25DNF330A-GL Definite Purpose Contactor, 15A, Quick Connection, 15-50A, 2 And 3-Pole, Contactor
- ERICKSON BT30ER40100M Collet Chuck, Cylindrical Shank, Bt30 Taper Size, 0.1200 Inch Min. Collet Capacity
- NICHOLSON FTN-C2G9A Steam Trap, 1 1/2 Inch FNPT, 6 1/4 Inch Length, 30 psi Max. Operating Pressure
- SLOAN 3913951 ROYAL 318-3.5-14-3/4-LDIM Water Closet Foot Pedal Flushometer, Manual, 3.5 gpf, RB Finish, Rear Spud, Single Flush
Explore More
- KEYSHAFT
- Steam Table Food Pan Accessories
- Straight Blade Plugs
- Disc Padlocks
- Contact Level Sensors
- Viton Tubing
- CHICAGO PNEUMATIC Die Grinders, 750 Watts
- JOHN GUEST Plugs, Polypropylene White
- ANVIL 010CTG Series Light Duty Copper Ring Hangers
- BANJO FITTINGS Adapter Bodies
- VERMONT GAGE Class Zz Metric Gages, Used
- MAGLINER Gemini Junior Convertible Hand Trucks
- AMERI-VENT 90 Degree Elbows
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET CMW16057H35 Wing Pulley, Mine Duty, 16 Inch O.D., M-HE35 Bushing, 57 Inch Face Width, Steel
€4,507.83 /unit
