MARTIN SPROCKET CMW20044H35 Wing Pulley, Mine Duty, 20 Inch O.D., M-HE35 Bushing, 44 Inch Face Width, Steel
Get it by Tuesday, Apr 14
€4,507.17 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Wing Pulley |
| Bushing Type | M-HE35 |
| Face Width | 44" |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 20" |
| Outside Diameter | 20" |
| Profile | Crown Face |
| Shaft Dia. | 3 1/2" |
| Type | Mine Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 300.6 |
| Ship height (cm) | 111.76 |
| Ship length (cm) | 50.8 |
| Ship width (cm) | 50.8 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Material | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CMW16026H35 | 16" | 26" | Steel | Mine Duty | €2,368.08 | |
| CMW36051H35 | 36" | 51" | Steel | Mine Duty | €10,491.16 | |
| CMW14036H35 | 14" | 36" | Steel | Mine Duty | €2,840.17 | |
| CMW16057H35 | 16" | 57" | Steel | Mine Duty | €4,507.83 | |
| CMW16045H35 | 16" | 45" | Steel | Mine Duty | €3,568.52 | |
| CMW14020H35 | 14" | 20" | Steel | Mine Duty | €1,781.56 | |
| CMW14044H35 | 14" | 44" | Steel | Mine Duty | €3,273.77 |
Explore Products
- DAYTON 1YNW8 Air Circulator 42 Inch 18000 Cfm 115v
- MORSE CUTTING TOOLS 83336 Rotary File Bit, Sl-3L6 Style, Carbide Burr, Single Cut, 6 Shank
- DIXON CNB75GHT-GD Constant Flow Nozzle Display, Clear, 45 Deg. Spray
- SHANNON INSULTECH HS-111-4DXG7 Heat Shield for 81S-C4E9 4-1/2 x 5 x 7 inch
- APOLLO VALVES 761031924A Ball Valve, 1/2 Inch NPT, Stainless Steel, Lock Plate, Graphite
- ALLEGRO SAFETY 9900-01N Plastic Tie Wrap
- APOLLO VALVES 19KFFK135 ASME Sec VIII Air Bronze Safety Relief Valve with Brass Trim, Teflon Seat, 135 psig, 1-1/4 Inch Size, MNPT x FNPT
- EATON S27N11P51P General Purpose Encapsulated Transformer, Aluminum, 1-Phase, 277V, 120/240V, 0.5 KVA
Explore More
- KEYSHAFT
- Weatherproof Boxes
- Packaging Tape Hand Held Dispensers
- Striking and Slugging Wrenches
- Filter Heads
- Bushings and Torque Arm Kits
- RINGERS GLOVES Synthetic Leather Foam Padded Palm Rope Rescue Gloves
- ANSELL 11-531 Hyflex Lightweight Cut Resistant Industrial Gloves
- ANSELL 11-818 Hyflex Ultralight Multi Purpose Gloves
- VIEGA PROPRESS 90 Degree XL-C Elbow, Press x Press
- YELLOW JACKET Plus II Hoses, 1/4 Inch Flare Fittings, Pack of 3
- CAMPBELL CHAIN AND FITTINGS Decorator Chains
- REGAL End Mills, Single End, 6 Flutes, HSS, NCC, Alcrona
- HARTING RJ45 Cable Assemblies
- GAST 4AM Series Air Motors
- STARRETT DataSure 4.0 End Nodes And Connectors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET CMW20044H35 Wing Pulley, Mine Duty, 20 Inch O.D., M-HE35 Bushing, 44 Inch Face Width, Steel
€4,507.17 /unit
