MARTIN SPROCKET CMW18057H35 Wing Pulley, Mine Duty, 18 Inch O.D., M-HE35 Bushing, 57 Inch Face Width, Steel
Get it by Tuesday, Apr 14
€5,120.98 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Wing Pulley |
| Bushing Type | M-HE35 |
| Face Width | 57" |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 18" |
| Outside Diameter | 18" |
| Profile | Crown Face |
| Shaft Dia. | 3 1/2" |
| Type | Mine Duty |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 372.6 |
| Ship height (cm) | 144.78 |
| Ship length (cm) | 45.72 |
| Ship width (cm) | 45.72 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Outside Dia. | Face Width | Material | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CMW16026H35 | 16" | 26" | Steel | Mine Duty | €2,368.08 | |
| CMW36051H35 | 36" | 51" | Steel | Mine Duty | €10,491.16 | |
| CMW14036H35 | 14" | 36" | Steel | Mine Duty | €2,840.17 | |
| CMW16057H35 | 16" | 57" | Steel | Mine Duty | €4,507.83 | |
| CMW16045H35 | 16" | 45" | Steel | Mine Duty | €3,568.52 | |
| CMW14020H35 | 14" | 20" | Steel | Mine Duty | €1,781.56 | |
| CMW14044H35 | 14" | 44" | Steel | Mine Duty | €3,273.77 |
Explore Products
- EATON E57-30LE22-C1B Inductive Proximity Sensor, 4 Pin Mini Connector, 6-48 VDC Input
- MARTIN SPROCKET 8 3V 500 TB Sheave, TB Bushing, 5 Inch Outside Dia., 8 Groove, 4.95 Inch Pitch Dia., Cast Iron
- BUSSMANN KRP-C-1000SP Fuse 1000a Class L Krp-c 600vac/300vdc
- APOLLO VALVES 511DDBKKAA0064 Safety Relief Valve with Brass Trim, Screwed Cap, PCTFE Seat, Default Setting, 64 Psig, 3/4 x 1 Inch Size, MNPT x FNPT
- SANDPIPER 170.043.115 Capscrew, 1/4-20 X 1 Inch Size
- GRAINGER ZUSA-HT-3011 Tubing, Type B, Blue, 3/8 Inch OD, 2Ft Length
- PASS AND SEYMOUR 671-I Combination Switch, Receptacle, Single Pole, 20A, 120/125V, Ivory
- BROWNING 5H SB FF FB 2275188 Gear Coupling, Size 5, Finished Bore, Medium Carbon Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Countersinks Center Reamers
- Shaft And Step Plate Adapters
- HVAC Control Ball Valves
- Pushbutton Lamp Modules
- CONDOR Full Finger General Purpose Gloves
- ANSELL 47-402 Activarmr Comfortable Oil Repellent Gloves For Medium Duty Tasks
- MUELLER INDUSTRIES 101MHT Silent Check Valves
- LUMAPRO Cord Reel
- BRADY Pipe Marker, Domestic Cold Water Return
- ANVIL Cast Iron Concentric Reducer Couplings
- SLOAN Royal 844 Concealed Urinal Flushometers
- BALDWIN ESTATE Stonegate Handlesets With 5445V Classic Lever
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MARTIN SPROCKET CMW18057H35 Wing Pulley, Mine Duty, 18 Inch O.D., M-HE35 Bushing, 57 Inch Face Width, Steel
€5,120.98 /unit
