HUB CITY 0230-18719 Worm Reducer, 0.027 Hp, 1.000 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 1 3/4" |
| Gear Type | Double Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Hp | 0.027 hp |
| Input Style | C Face Quill |
| Motor Frame Size | 56C |
| Output | 0.58 RPM |
| Output Diameter | 1" |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Torque Rating | 702 lbs.-in. |
| Ratio | 3000:1 |
| Service Factor | 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.5 |
| Ship height (cm) | 19.05 |
| Ship length (cm) | 33.66 |
| Ship width (cm) | 31.75 |
Product Variants
| Product | Model | ratio | output | output diameter | output rpm | gear type | max. input hp | input style | housing material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0230-18715 | 1500:1 | 1.17 RPM | 1" | - | Double Worm | - | C Face Quill | Cast Iron | - | RFQ
|
![]() |
0230-18686 | 250:1 | 7 RPM | 0.938" | - | Double Worm | - | C Face Quill | Cast Iron | - | RFQ
|
![]() |
0230-18708 | 400:1 | - | - | 4.38 RPM | Double Worm | 0.107 hp | C Face Quill | Cast Iron | €1,872.34 | |
![]() |
0230-18702 | 75:1 | 23.3 RPM | 1" | - | Double Worm | - | C Face Quill | Cast Iron | - | RFQ
|
![]() |
0230-18717 | 2000:1 | 0.88 RPM | 1" | - | Double Worm | - | C Face Quill | Cast Iron | - | RFQ
|
![]() |
0230-18707 | 300:1 | 5.83 RPM | 1" | - | Double Worm | - | C Face Quill | Cast Iron | - | RFQ
|
![]() |
0230-18701 | 50:1 | 35 RPM | 1" | - | Double Worm | - | C Face Quill | Cast Iron | - | RFQ
|
Explore Products
- PIP USM-1147-L Hand Protection Metal Mesh Gloves, L, Each
- SMC VALVES AXT661-14A-30 Valve
- EATON 10250T887RS06 Heavy-Duty Push-Pull Unit, 30.5 Mm, Red, 2Nc, Illuminated, 24 Vac Light Unit, 3-Position
- FABORY U11375.037.0001 Jam Nut, 3/8 In - 24 Thread Size, Steel, 0.21 to 0.227 In Ht., 0.551 to 0.563 In Wd., 9/16 In Wrench Size
- GROVE GEAR EL8180112.00 EL-BMQ818-15-L-56 Worm Reducer, 15:1 Ratio, 0.625 Inch I.D, 0.75 Inch O.D, Aluminum
- PLAST-O-MATIC TRVDT100T-PF By-Pass Valve, 3-Way, PVDF, Threaded Seal, 1 Inch Size
- EATON HMCP400W5CA13 Motor Circuit Protector, 400A, 3-Pole, Frame J-K, 1250-2500A, 600 V, 250 Vdc, Non-Aluminum
- TITAN FASTENERS FFF12136
Explore More
- KEYSHAFT
- Magnifier Lights
- Mounted Points
- Moisture Meter Accessories
- Fume Extractors
- Lifting Slings for Tea Cup Pipe Lifters
- BURNDY Aluminium Compression Terminals, 2 Hole
- MECHANIX TAA Fastfit Covert Tactical Gloves
- DESTACO 341-M Series Pull Action Latch Clamps
- HARVEL CLEAR PVC Elbows, 90 Degrees
- GLOBE SCIENTIFIC Translucent Snap Caps, For 13 mm Tubes
- BRADY Group Lockout Box
- SPEARS VALVES PVC Schedule 40 DWV Fabricated Fitting 90 Degree Long Sweep Elbows
- GRAINGER UHMW Polyethylene Slippery Impact Resistant Tubes
- SNAP-TITE 71 Series Dust Caps
- MUELLER INDUSTRIES 74IHH Sure Check Double Disc Check Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0230-18719 Worm Reducer, 0.027 Hp, 1.000 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron


