HUB CITY 0230-18686 Worm Reducer, 0.152 Hp, 0.938 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 1 3/4" |
| Gear Type | Double Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Hp | 19/125 hp |
| Input Style | C Face Quill |
| Motor Frame Size | 56C |
| Output | 7 RPM |
| Output Diameter | 0.938" |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Torque Rating | 721 lbs.-in. |
| Ratio | 250:1 |
| Service Factor | 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.5 |
| Ship height (cm) | 19.05 |
| Ship length (cm) | 33.66 |
| Ship width (cm) | 31.75 |
Product Variants
| Product | Model | ratio | output | output diameter | output rpm | gear type | max. input hp | input style | housing material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0230-18715 | 1500:1 | 1.17 RPM | 1" | - | Double Worm | - | C Face Quill | Cast Iron | - | RFQ
|
![]() |
0230-18708 | 400:1 | - | - | 4.38 RPM | Double Worm | 0.107 hp | C Face Quill | Cast Iron | €1,872.34 | |
![]() |
0230-18719 | 3000:1 | 0.58 RPM | 1" | - | Double Worm | - | C Face Quill | Cast Iron | - | RFQ
|
![]() |
0230-18702 | 75:1 | 23.3 RPM | 1" | - | Double Worm | - | C Face Quill | Cast Iron | - | RFQ
|
![]() |
0230-18717 | 2000:1 | 0.88 RPM | 1" | - | Double Worm | - | C Face Quill | Cast Iron | - | RFQ
|
![]() |
0230-18707 | 300:1 | 5.83 RPM | 1" | - | Double Worm | - | C Face Quill | Cast Iron | - | RFQ
|
![]() |
0230-18701 | 50:1 | 35 RPM | 1" | - | Double Worm | - | C Face Quill | Cast Iron | - | RFQ
|
Explore Products
- BALDOR / DODGE 26AZ30H56 TIGEAR-2 E-Z KLEEN Right Angle Reducer
- APPROVED VENDOR SFT1610DT Drill Bushing Type Slip Fixed Drill Size #31
- APPROVED VENDOR M24640.050.0020 Machine Screw, M5x0.8 Thread Size, Steel, 20 mm Lg., Std, Pan
- GRAINGER ZUSAH3X49.5 O-Ring, 49.5 mm Inside Dia, 55.5 mm Outside Dia, 70 Shore A, Black
- CHICAGO-LATROBE 47335 Jobber Length Drill Bit, 9.30 mm Size, 81 mm Flute Length, High Speed Steel
- CLEVELAND C09513
- COOPER B-LINE FIG 800 TYPE2X6-8 ATMT EG Sway Brace Attachment, Steel, 6 To 8 Inch Flange Width, Electro Galvanized
- EATON EGH4015FFGV Molded Case Circuit Breaker, 4-Pole, 15A, 600Y/347 Vac, Line And Load, 50/60 Hz
Explore More
- KEYSHAFT
- Panel Mount Tachometers
- Reusable Ear Plugs
- Upblast Centrifugal Roof Vents Less Drive Pkg
- Electrical Properties Data Loggers
- Strap Wrenches
- CONDOR Leather Coated Cut Resistant Gloves, Cut Level A4
- JOHN GUEST Union Tees, Acetal Gray
- VIBCO GIO Series PlasticTurbine Silent Pneumatic Vibrators
- TEMPCO Circulation Heaters
- ANVIL 2808 Series Standard Buttweld Lateral Anvilets
- STRANCO INC Vehicle Placard, Blank
- UNITED ABRASIVES-SAIT Coarse Grade, Arbor Mount Flap Disc
- SPEARS VALVES PVC Schedule 80 Fitting 11-1/4 Deg. Elbows, Socket x Socket
- CCL Cams
- MORSE CUTTING TOOLS Straight Flute Taps, 2046 Series
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0230-18686 Worm Reducer, 0.152 Hp, 0.938 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron


