HUB CITY 0230-18717 Worm Reducer, 0.036 Hp, 1.000 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 1 3/4" |
| Gear Type | Double Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Hp | 9/250 hp |
| Input Style | C Face Quill |
| Motor Frame Size | 56C |
| Output | 0.88 RPM |
| Output Diameter | 1" |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Torque Rating | 748 lbs.-in. |
| Ratio | 2000:1 |
| Service Factor | 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.5 |
| Ship height (cm) | 19.05 |
| Ship length (cm) | 33.66 |
| Ship width (cm) | 31.75 |
Product Variants
| Product | Model | ratio | output | output diameter | output rpm | gear type | max. input hp | input style | housing material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0230-18715 | 1500:1 | 1.17 RPM | 1" | - | Double Worm | - | C Face Quill | Cast Iron | - | RFQ
|
![]() |
0230-18686 | 250:1 | 7 RPM | 0.938" | - | Double Worm | - | C Face Quill | Cast Iron | - | RFQ
|
![]() |
0230-18708 | 400:1 | - | - | 4.38 RPM | Double Worm | 0.107 hp | C Face Quill | Cast Iron | €1,872.34 | |
![]() |
0230-18719 | 3000:1 | 0.58 RPM | 1" | - | Double Worm | - | C Face Quill | Cast Iron | - | RFQ
|
![]() |
0230-18702 | 75:1 | 23.3 RPM | 1" | - | Double Worm | - | C Face Quill | Cast Iron | - | RFQ
|
![]() |
0230-18707 | 300:1 | 5.83 RPM | 1" | - | Double Worm | - | C Face Quill | Cast Iron | - | RFQ
|
![]() |
0230-18701 | 50:1 | 35 RPM | 1" | - | Double Worm | - | C Face Quill | Cast Iron | - | RFQ
|
Explore Products
- EATON XTAR065D11L3E075 Reversing Electronic Motor Starter, 65 A, Top-Mounted, 380-440 V, 50/60 Hz, 15-75 A C396
- FABORY U51700.010.0300 Cotter Pin, 3 In Lg., SS, 7/64 In Pin Dia., Gr. 18-8, Extended Prong, Plain
- VERMONT GAGE 112314970 Pin Gage, Class ZZ, Go, Steel, 14.97 mm Size
- KIMBLE CHASE 570200-0119 Bottom Vapor Tube Trap, 100mL
- TITAN FASTENERS AVH139711212
- FABORY B37170.150.0001 Lock Washer, 2 Fits Bolt Size, Split Lock, 2.627 In O.D., 1.504 In I.D.
- VESTIL EH-68-40 Steel Electric Hydraulic Dock Leveler, 72 x 86 x 23-1/2 Inch, 40000 lb Capacity, Brown/Yellow
- MAIN FILTER INC. MF0613953 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 6.22 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Fishing Tapes And Sticks
- Sanitary Ball/Shut Off Valves
- Steam Hoses
- Taper Pins
- Water Level Control Accessories
- REVCOR Propeller, 22 inch
- RINGERS GLOVES Heavy Duty Impact Gloves
- ANSELL Class 00 Electrical Gloves, 14 Inch, Black
- JOHN GUEST Swivel Male Run Tees, NPTF Thread, Acetal Gray
- LENOX TOOLS M42 Band Saw Blades, 0.035 Inch Blade Thickness
- GRAINGER Double Loop Ties
- BUSSMANN Voltage and Auxiliary Transformer Fuse Link
- LINN GEAR Plain Head Tapered Keys
- LOVEJOY Enviro Seal Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0230-18717 Worm Reducer, 0.036 Hp, 1.000 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron


