HUB CITY 0230-18702 Worm Reducer, 0.446 Hp, 1.000 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 1 3/4" |
| Gear Type | Double Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Hp | 223/500 hp |
| Input Style | C Face Quill |
| Motor Frame Size | 56C |
| Output | 23.3 RPM |
| Output Diameter | 1" |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Torque Rating | 744 lbs.-in. |
| Ratio | 75:1 |
| Service Factor | 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.5 |
| Ship height (cm) | 19.05 |
| Ship length (cm) | 33.66 |
| Ship width (cm) | 31.75 |
Product Variants
| Product | Model | ratio | output | output diameter | output rpm | gear type | max. input hp | input style | housing material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0230-18715 | 1500:1 | 1.17 RPM | 1" | - | Double Worm | - | C Face Quill | Cast Iron | - | RFQ
|
![]() |
0230-18686 | 250:1 | 7 RPM | 0.938" | - | Double Worm | - | C Face Quill | Cast Iron | - | RFQ
|
![]() |
0230-18708 | 400:1 | - | - | 4.38 RPM | Double Worm | 0.107 hp | C Face Quill | Cast Iron | €1,872.34 | |
![]() |
0230-18719 | 3000:1 | 0.58 RPM | 1" | - | Double Worm | - | C Face Quill | Cast Iron | - | RFQ
|
![]() |
0230-18717 | 2000:1 | 0.88 RPM | 1" | - | Double Worm | - | C Face Quill | Cast Iron | - | RFQ
|
![]() |
0230-18707 | 300:1 | 5.83 RPM | 1" | - | Double Worm | - | C Face Quill | Cast Iron | - | RFQ
|
![]() |
0230-18701 | 50:1 | 35 RPM | 1" | - | Double Worm | - | C Face Quill | Cast Iron | - | RFQ
|
Explore Products
- RHEEM AM41730 Burner Assembly
- MICRO 100 QHK-1 Hex Wrench, Wrench Profile, UN Coating
- KEN FORGING K2014 Eye Bolt, 1 1/2 In - 6 Thread Size, Lift W/O Shoulder
- APPROVED VENDOR WAS40412 Flat Washer, 1/2 In Bolt Size, SAE, 17/32 In I.D., 1 1/16 In O.D.
- APPROVED VENDOR 41F0512-1-EA100 Solid Rivet, Flat, SS, 3/4 In Lg., 5/32 In Rivet Dia., Plain
- RULAND MANUFACTURING FHD-MCL-23E-AN 1 7/16 Inch Face Mount Shaft Collar with Drilled Hole, Anodized Aluminum, One-Piece Clamp Style, 60mm OD, 15mm Wd.
- RED HAT 8210G100 Solenoid Valve 2/2 2 Inch NC 24V Brass Watts 11.6
- GRAINGER BULK-RS-HUS70-19 Buna-N Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.25 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
Explore More
- KEYSHAFT
- Shovels
- Tube and Coil Cleaning Equipment
- Spring Anchors
- General Purpose Hydraulic Motors
- Flexible Ducts
- LOC-LINE Straight Flow Nozzle
- DEVILBISS Conventional Spray Guns
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU1000 Gas Springs
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Culture Tube Caps, for 16 mm Glass Culture Tubes
- APOLLO VALVES 163T-LF Series PTFE Seat NPT Swing Checks
- KERN AND SOHN 353 Series Wood Protected Cases
- ULTRATECH Sumps
- INDUSTRIAL SCIENTIFIC Power Supplys
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0230-18702 Worm Reducer, 0.446 Hp, 1.000 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron


