HUB CITY 0230-18683 Worm Reducer, 0.333 Hp, 0.938 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
Get it by Tuesday, Apr 14
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Speed Reducer |
| Center Distance | 1 3/4" |
| Gear Type | Double Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Diameter | 5/8" |
| Input Hp | 0.333 hp |
| Input Style | C Face Quill |
| Motor Frame Size | 56C |
| Output | 17.5 RPM |
| Output Diameter | 0.938" |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Torque Rating | 717 lbs.-in. |
| Ratio | 100:1 |
| Service Factor | 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.5 |
| Ship height (cm) | 19.05 |
| Ship length (cm) | 33.66 |
| Ship width (cm) | 31.75 |
Product Variants
| Product | Model | ratio | output | output diameter | output rpm | gear type | max. input hp | input style | housing material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
0230-18715 | 1500:1 | 1.17 RPM | 1" | - | Double Worm | - | C Face Quill | Cast Iron | - | RFQ
|
![]() |
0230-18686 | 250:1 | 7 RPM | 0.938" | - | Double Worm | - | C Face Quill | Cast Iron | - | RFQ
|
![]() |
0230-18708 | 400:1 | - | - | 4.38 RPM | Double Worm | 0.107 hp | C Face Quill | Cast Iron | €1,872.34 | |
![]() |
0230-18719 | 3000:1 | 0.58 RPM | 1" | - | Double Worm | - | C Face Quill | Cast Iron | - | RFQ
|
![]() |
0230-18702 | 75:1 | 23.3 RPM | 1" | - | Double Worm | - | C Face Quill | Cast Iron | - | RFQ
|
![]() |
0230-18717 | 2000:1 | 0.88 RPM | 1" | - | Double Worm | - | C Face Quill | Cast Iron | - | RFQ
|
![]() |
0230-18707 | 300:1 | 5.83 RPM | 1" | - | Double Worm | - | C Face Quill | Cast Iron | - | RFQ
|
Explore Products
- ABLOY PBR8802FL x 626 x YMS Mortise Lockset Lever Privacy Rose
- BROWNING 103 KD 2 JS438 2288207 Disc Coupling, Style KD2, Size 103, Rough Bore, Carbon Steel Hub Material
- JACKSON SAFETY 25708
- ALVORD POLK NAS897-A-1.3780-S Chucking Reamer, 1.3780 Inch Dia., Straight Flute, HSS, 35mm Size
- GARLOCK SEALING TECHNOLOGIES 61 X 1502
- DDS 174008TC Rotary Shaft Oil Seal, Tc, Nitrile, 17 mm ID, 40 mm Od, 8 mm Width, 7 Psi
- USA SEALING BULK-PLF-109 Gasket Sheet, 1/64 Inch Thick, Green, Plant Fiber with SBR Rubber Blend
- SMC VALVES DXT199-21-11 Gasket, 3 Port Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Bit Sets
- Drill Chucks & Accessories
- Filtration Accessories
- Rope Guides
- ASCO VALVES 8551 Series Compact Solenoid Spool Valves
- CAROL Category 5E Cable
- CHICAGO PNEUMATIC CP82 Series Impact Wrenches
- GLOBE SCIENTIFIC Labeling Tapes, 1/2 Inch x 500 Inch per Roll
- ANVIL C130 Series Cable Couplings
- DAYTON Heavy Duty Potentiometers, 30mm
- MI-T-M Hoses
- GRAINGER Nylon Wear Resistant Machinable Rods
- IFM Vibration Meters
- LEVITON Tamper-Resistant Decora Plus Receptacles, 15 Amp, 125 Volt
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
HUB CITY 0230-18683 Worm Reducer, 0.333 Hp, 0.938 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron


